Haberler

04 Eylül 2020

TİKA’dan Romanya’daki Müslüman Topluma Destek

Romanya’da yaşayan Müslüman toplumunun en büyük sorunlarından biri olan mezarlık ihtiyacı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile çözüme kavuşuyor.

Türk ve Tatar  soydaşların yoğun olarak yaşadıkları Romanya’nın Dobruca bölgesinde bulunan Köstence ilinde hali hazırda bulunan Müslüman mezarlığında yer kalmaması sebebiyle sorunlar yaşanıyordu. Ortaya çıkan sorunun giderilmesi için yıllardır yürütülen çalışmalar nihayetinde TİKA’nın desteği ile sonuçlandı.

Romanya Müslümanları Müftülüğünün kullanımına tahsis edilen 35.000 m2 yüzölçümlü arsanın mezarlık olarak kullanılabilmesi için yürütülen projelendirme çalışmaları tamamlanarak, yaklaşık 2 bin kabir kapasitesine sahip olacak mezarlığın yapım çalışmalarına başlandı.

İnşaat törenine T.C. Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Köstence Başkonsolosu Emre Yurdakul, TİKA Bükreş Koordinatörü Yasemin Melez Biçer, Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Iusuf, Eski Milletvekili Adalet Bakanlığı Devlet Sekreter Yrd. Ahmet Varol, Köstence Vali Yardımcısı Ali Şenol, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği Başkanı Gelil Eshergep, Türk İş Adamları Derneği Başkanı Güven Güngör ve Romanya'da faaliyet gösteren Türk iş adamları katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Füsun Aramaz, Romen makamlarına tüm azınlıklara yönelik hoşgörü çerçevesinde Türk-Tatar toplumunun ihtiyaçlarına duyarlı yaklaşımları için teşekkür etti. Büyükelçi Aramaz, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da soydaşlara yönelik projelerinin süreceğini kaydetti. 

Sonraki Haber

Cezayir’de Otizmli Çocuklara TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cezayir’de otizimli çocuklar için eğitim merkezi inşa etti. Yaklaşık 50 otizmli çocuğun eğitim göreceği merkez 2020-2021 eğitim-öğretim yılında hizmete girecek. Başkent Cezayir’in Bentalha semtinde bulunan Sağlığın İyileştirilmesi ve...