Haberler

15 Nisan 2020

TİKA’dan Romanya’da Korona Mücadelesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığından (TİKA), Romanya’da sağlık alanında gerçekleştirdiği onlarca projeye bir yenisini daha ekledi.

Romanya’nın Girgiu İzvoarele'de bulunan sağlık ocağının tadilatı ve modern ekipmanlarla donanımı TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Projenin, sağlık alt yapı ve imkânlarının zorlandığı bugünlerde Covid-19 salgını ile mücadele sırasında hizmete açılması memnuniyetle karşılandı.

Sağlık ocağı, Romanya'da yoksulluk seviyesinin en yüksek olduğu bölgelerden biri olan Muntenia Bölgesi'nin güneyinde yer alan ve yerleşik nüfusun ekonomik imkânlarının darlığı sebebiyle hastaneye erişimlerinin de zor olduğu İzvoarele nahiyesinde yaşayan 14.000 dar gelirli vatandaşa hizmet veriyor.

Projenin teslim töreninde konuşan Belediye Başkanı Silviu Cazacu, bu projenin bölgenin büyük bir ihtiyacına cevap verdiğini söyleyerek, TİKA'ya verdiği desteklerden dolayı minnettar olduğunu belirtti.

Sağlık ocağında hizmet veren Dr. Stoica Rodica ise yaptığı konuşmada sağlık merkezinin kurulmasının kendisinin ve ekibinin bir rüyası olduğunu belirterek TİKA tarafından gerçekleştirilen bu projenin ile Giurgiu İl Hastanesinin yükü azaltılarak Covid 19 ile mücadelede Romanya'nın sağlık sistemine bir katkı sağladığını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Korona Salgını Mücadelesine Destek

Türk İşbiriliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Mezar-ı Şerif Ofisi yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Mezar-ı Şerif’te 100 bin maske üretimine başladı. Üretime başlanan maskeler kısa zamanda tamamlanarak Afganistan’ın kuzeyindeki vilayetlerden Badahşan’dan Faryab’a...