Haberler

27 Mayıs 2019

TİKA’dan Romanya’da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  tarafından Dobruca bölgesinde Roman nüfusun yaşadığı Dobromir köyünde tadilatı ve modern ekipman ile donınımı gerçekleştirilen Türkçe Sınıfı açıldı.

Açılış törenine T.C. Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Köstence İl Eğitim Müfettişi Gabriela Bucovala, Dobromir Belediye Başkanı, Köstence Azınlık Dilleri Müfettişi İkbal Anefi, TİKA yetkilileri, Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf, Türk Birliği Başkan Yardımcısı Ervin İbrahim, okul müdürü ve öğretmenler katıldı.

Açılışta konuşan İl Eğitim Müfettişi Bucovala ile okul müdürü TİKA’nın bölgede eğitime verdiği destekler için teşekkür etti. T.C. Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz ise eğitim alanında gerçekleştirilen başarılı işbirliğinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Romanya’da eğitim altyapısının iyileştirilmesi ve eğitim alanında kurumsal kapasitelerin arttırılmasına yönelik proje ve programlarını arttırarak devam eden TİKA, Romanya vatandaşlarının etnik ayrım gözetmeksizin eşit, modern ve kaliteli eğitim hizmetine erişimine katkı sağlıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen proje ile akıllı tahta gibi modern ekipmanlarla eğitim imkânına kavuşturulan sınıflar ile Türkçe dilinde eğitime olan ilginin de artırılması hedefleniyor. Akıllı tahta gibi modern ekipmanlarla eğitim imkânına kavuşan sınıfta bu yıl farklı yaş gruplarından 219 öğrenci ders görecek.

Sonraki Haber

Malezya'da TİKA ve Türk Büyükelçiliğinden Mültecilerle İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği, Malezya Müslüman Gençlik Hareketi (ABIM) ile Malezya'da "Mültecilerle İftar" etkinliği düzenledi. Başkent Kuala Lumpu'daki İbn Haldun İleri Araştırma Enstitüsünde düzenlenen, Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi...