Haberler

16 Temmuz 2018

TİKA’dan Romanya’da 251 Şehidimiz Adına 251 Fidan

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Romanya’da düzenlenen etkinlikte Milli İrade’nin ve demokrasinin korunması uğruna canlarını vererek bağımsızlığımıza sahip çıkan tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz anıldı. Hain darbe girişiminin iç yüzü anlatılarak FETÖ’nün sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği bütün ülkeler için bir tehdit unsuru olduğu bir kez daha vurgulandı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Romanya’nın Köstence iline bağlı Mecidiye belediyesinde 15 Temmuz’da hainlere geçit vermeyerek vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin hatırasına 251 fidan dikildi.

Başta Şehit Astsubay Ömer Halisdemir olmak üzere tüm şehitlerimizin adını taşıyan fidanların dikim organizasyonuna T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, T.C. Köstence Başkonsolosu Mustafa Uygar Sertel, TİKA Bükreş Koordinatörü Yasemin Melez Biçer, Mecidiye Belediye Başkanı Valentin Vrabie, Romanya Müftüsü Murat Yusuf, Türk Birliği Milletvekili Hüseyin İbram ile birlikte STK temsilcileri, iş adamları, Türk ve Tatar Birliği temsilcileri, gençler ve öğrenciler katıldı.

Şehitlerimiz anısına saygı duruşu ile başlayan programda yaptığı konuşmada, darbe girişiminin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen zihinlerdeki tazeliğini koruduğunu ifade eden Büyükelçi Ertaş o gün vatanlarını korumak için canlarını feda eden 251 şehidimiz adına 251 fidanın dikileceği TİKA organizasyonunda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Ertaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki en kanlı bu terör eyleminin aynı zamanda Türk demokrasisi ve devleti için bir güç ve sebat sınavı olduğunu ve millet olarak bu sınavı başarıyla geçtiğimizi vurguladı. Romen halkına, darbe girişiminden sonra demokratik yollardan seçilmiş hükümetimizle ve Türk halkıyla sergilediği güçlü dayanışmayı hatırlatarak bir kez daha teşekkür etti.

Mecidiye Belediye Başkanı Valentin Vrabie ise böyle anlamlı bir organizasyonda TİKA ile işbirliği yapıyor olmaktan Mecidiye halkı adına büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirirken TİKA’nın önemli bir projesi olan Mecidiye Hastanesi Poliklinik Bölümü tadilat projesinin de Mecidiye halkına şifa dağıtacak bir proje olduğunu sözlerine ekledi.

TİKA Bükreş Koordinatörü Yasemin Melez Biçer ise, TİKA olarak bu sene de hain darbe girişiminin yıl dönümünde gönül coğrafyamızda Afrika'dan Balkanlara, Asya'dan Latin Amerika'ya birçok ülkede etkinlikler düzenleyerek bir yandan şehitlerimizi yâd ederken, diğer yandan Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle milletimiz ve demokrasimizin zaferini kutlamaya devam ettikleri ifade etti. Ayrıca düzenlenen etkinliklerin bir diğer ve çok önemli amacının da FETÖ’nün iç yüzünü anlatmak bir kez daha hatırlatmak olduğunu, FETÖ’nün sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği bütün ülkeler için bir tehdit unsuru olduğunu vurguladı.

Şehitlerimiz adına ağaçlandırılan alanın TİKA tarafından Mecidiye Belediyesiyle gerçekleştirilecek işbirliğiyle 15 Temmuz şehitlerimizin ve demokrasi zaferimizin anısı yaşatacak Türkiye – Romanya Demokrasi ve Dostluk parkına dönüştürülerek Mecidiye halkının hizmetine sunulması planlanıyor.

Sonraki Haber

15 Temmuz Herat’ta Anıldı

251 vatandaşımızın hayatını kaybettiği hain darbe teşebbüsünün ikinci yıl dönümü olması nedeniyle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından TİKA Herat Program Koordinasyon Ofisinin kütüphane ve toplantı salonunda anma toplantısı yapıldı. TİKA Afganistan’da 15 Temmuz’da hayatını...