Haberler

26 Nisan 2022

TİKA’dan Ramazan Ayında Güney Sudan’da Açlıkla Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen 2022 yılı Ramazan programları ile Güney Sudanlı 1800 aileye ve 235 yetim çocuğa temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan gıda kolileri ulaştırıldı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre 2022 yılı Nisan-Temmuz ayları arasında Güney Sudan’da 7.74 milyon insanın, yani nüfusun 3’te 2’sinin açlıkla karşı karşıya kalması bekleniyor. Bu kapsamda TİKA tarafından gerçekleştirilen programlar aracılığıyla Güney Sudanlı 1800 aileye ve 235 yetim çocuğa temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan gıda kolisi dağıtıldı.

Güney Sudan’da 5 farklı bölgede dağıtılan gıda kolileri pirinç, şeker, fasulye, un ve ayçiçek yağı gibi temel gıda maddelerinden oluşuyor. Program kapsamında TİKA tarafından toplamda 34 ton gıda dağıtımı gerçekleştirildi. Etkinliğe Güney Sudan İslam Konseyi Başkanı Abdullah Burj Rawal, Konsey Başkan Yardımcısı, Türkiye Maarif Vakfı Etiyopya Direktörü Levent Şahin ve T.C. Juba Büyükelçisi Sayın Erdem Mutaf katıldı.   

T.C. Juba Büyükelçisi Erdem Mutaf konuşmasında, TİKA’nı Ramazan ayı içerisindeki gıda dağıtımının ülkede ilk olmadığını ve her yıl yapıldığını, bu yıl Diyanet Vakfı’nın üç farklı yerde gıda dağıtımı yaptığını, ardından Türk Kızılayı’nın gıda dağıtımı gerçekleştirdiğini, bugün ise TİKA'nın ülkede gıda kolileri dağıttığını belirterek, Türk insanının söz konusu dağıtımlarla yardım elini Güney Sudan’daki ihtiyaç sahiplerine uzattığını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA, Karadağ'da 1000 Aileye Ramazan Kolisi Dağıttı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen 2022 yılı Ramazan programları kapsamında Karadağ’da ihtiyaç sahibi 1000 aileye temel gıda ve temizlik malzemelerden oluşan paketler ulaştırıldı. TİKA tarafından gerçekleştirilen ve her yıl düzenlenen Ramazan ayı...