Haberler

28 Nisan 2016

TİKA’dan Peru, Tarım ve Eğitim Bakanlıklarına Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Peru Milli Eğitim Bakanlığına ve Peru Tarım Bakanlığına teknik donanım desteğinde bulundu.

 

TİKA ve Peru Uluslararası İşbirliği Ajansı (APCI) aracılığıyla Peru Milli Eğitim Bakanlığı, Peru Milli Su İşleri Otoritesi (ANA), Tarım Bakanlığı yetkilileri, TİKA Başkanı Danışmanı Kamil Kolabaş ve Türkiye Cumhuriyeti Lima Büyükelçisi Sayın Ferda Akkerman'ın katılımıyla Milli Eğitim ve Tarım Bakanlıklarına temin edilen malzemelerin teslimi Lima'da gerçekleştirdi.

TİKA tarafından Peru Tarım Bakanlığına bağlı Peru Su İşleri Otoritesi’ne su kaynaklarının entegre kontrolü ve sel felaketlerini kontrol amaçlı GPS ekipmanı,  in vitro embriyolarının üretimi ve yatırım çalışmalarını gerçekleştirmek için biyoteknolojik üretim laboratuvarı kurulması, bölgede ve ülke merkezinde hayvancılığı geliştirmek ve in vitro embriyolarının transferi için gerekli ekipman, atomik absorsiyon spektrometresi için ekipman ve tohum işleme ekipmanı temin edildi. Peru Milli Eğitim Bakanlığına Peru’da yürütülen başarılı öğrencilere yönelik yüksek nitelikli kolejler projesine katkı amacıyla yazılım ve donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA’nın APCI ortaklığıyla Peru’da gerçekleştirdiği projeler kapsamında alınan ekipmanların tesliminde gerçekleşen törende konuşma yapan APCI Başkanı Türkiye Cumhuriyeti’nin TİKA aracılığıyla gerçekleştirdiği projelerden ötürü Peru halkı adına teşekkürlerini iletti ve iki halkı yakınlaştıracak böylesi projelerin devamının gelmesi temennisinde bulundu.

Sonraki Haber

TİKA Bosna Hersek’te Kalkınma Seferberliği Başlatıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından planlanarak uygulamaya konulan ve Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde Bosna Hersek’in Tuzla ve Unsko Sanski kantonlarına yönelik Ekonomik Strateji Oluşturulması Programı’na start verildi. TİKA Bosna Hersek’in kalkınmasına yönelik çalışmalarına...