Haberler

18 Haziran 2021

TİKA’dan Peru'da Mesleki Eğitim Atölyelerine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Piura Derneği tarafından Peru’nun Piura şehrinde dar gelirli ve işsiz gençlere yönelik düzenlenen hamur ürünleri, pastacılık ve dijital baskı alanlarındaki mesleki eğitim programlarında ihtiyaç duyulan malzeme, teçhizat ve makineleri temin etti.

Piura bölgesi yetersiz beslenme, çocuk işçi çalıştırma, eğitim hayatının yarıda bırakılması ve yoksulluk gibi olumsuzlukların yüksek oranda yaşandığı bir bölge konumunda. Bölgede Piura İslam Derneği tarafından gençler ve dar gelirliler için mesleki beceri geliştirme atölyeleri kurulurken, bölge halkı için gelir getirici fırsatlar yaratılıyor. Dernek bünyesinde hamur işleri ve dijital baskı atölyelerinde her 3 ayda bir yaklaşık 15 gence mesleki eğitim veriliyor.

Piura İslam Derneği ile iş birliğinde projeler yürüten Diyanet İşleri Başkanlığının Peru’daki yetkilisi Mehmet Biçer, ortak bir çalışma sonucu ortaya çıkan bu atölyelerin desteklenmesinin önemine değinerek “Bu proje bölgenin kalkınmasına ve gençler için istihdam sağlanmasına önemli katkı sağlıyor dedi.

Baskı atölyesindeki eğitimler teorik ve uygulamalı dersleri içeriyor. TİKA’nın desteği ile dijital tasarım ve transfer baskı makineleri kullanılarak şehirdeki gençler için gelir kaynağı olacak tişört, bardak, kalem, şapka gibi ürünler üretilecek.

Pastacılık atölyesinde ise, bölgede sürdürülebilir üretim fırsatı sağlanarak farklı pasta, kek ve tatlı türlerinin hazırlanması öğretilecek. Ayrıca eğitimlerde üretilen ürünlerin satışından elde edilen gelirler sayesinde kurslara katılan girişimci gençlerin kendi işletmelerini açmaları için gerekli sermayeyi elde etmelerine de katkı sağlanmış olacak.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosova’da Kadınlara Tarım Desteği

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kosova’da Viti Belediyesi’nin Goşica köyünde bulunan Goşica Kadınlar Derneği’ne keçi sütü ve ürünlerinin üretimine yönelik ekipman desteği sağladı. TİKA," Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı" kapsamında gerçekleştirilen “Kosova’da...