Haberler

06 Temmuz 2023

TİKA’dan Pakistan Yüksek Yargısına Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan Anayasa Mahkemesi ​bünyesindeki Barolar Birliğine ait salon yenilendi.

Pakistan Anayasa Mahkemesi binasında yer alan Pakistan Barolar Birliğinin tahribata uğrayan salonu gerçekleştirilen tadilat çalışması ve donanım desteği sonasında modern bir görünüme kavuştu.

Düzenlenen açılış törenine T.C.İslamabad Büyükelçisi Prof. Dr. Mehmet Paçacı, Pakistan Yüksek Mahkeme Barolar Birliği Başkanı Abid Zuberi, mahkeme başkanları, üyeler, avukatlar ve mahkeme çalışanları katıldı.

Büyükelçi Paçacı yaptığı konuşmada, TİKA’nın dünya genelinde projeler yürüttüğünü belirterek, özellikle Pakistan’da hayata geçirilen projeleri özel kılan iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi köklerine değinerek ilişkilerin her alanda artmasından memnuniyetini ifade etti.

Başkan Zuberi de, Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından iki ülke arasındaki dayanışmadan övgüyle bahsederek, Pakistan’da geçen yıl yaşanan sel felaketinde de Türkiye’nin benzer bir dayanışma içinde olduğunu hatırlattı. Başkan Zuberi TİKA’nın yaptığı çalışmalar için teşekkür ederek iki ülkenin hukuki meslek örgütleri arasında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çabalarının devam edeceğini ifade etti.

Pakistan Anayasa Mahkemesi Barolar Birliği (SCBA), 1989 yılında kurulan ve Pakistan'daki yüksek mahkeme avukatlarının oluşturduğu bir meslek kuruluşudur. Bağımsız bir statüye sahip olan baronun amacı hukukun üstünlüğünü, kamu yararını ve adaleti tesis etmek amacıyla hukuk mesleğinin çıkarlarını korumak ve geliştirmektir. Halihazırda 3300 üyesi bulunan baronun idaresi amacıyla her yıl seçimler düzenlemekte ve başkan, her eyaleti temsil eden dört başkan yardımcısı,sekreter ve üyelerden oluşan 22 kişilik icra komitesi görev yürütmektedir.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Makedonya’ya Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki 8 Eylül Şehir Hastanesinin endokrinoloji bölümüne kemik yoğunluğu ölçüm cihazı temin edildi. Cihazın hastaneye temini ile birlikte 8 Eylül Şehir Hastanesinin ilk osteoporoz...