Haberler

10 Nisan 2019

TİKA’dan Pakistan’daki Türkiye Maarif Vakfı Öğrencilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkiye Maarif Vakfı’nın (TMV) İslamabad’daki okullarından mezun olan 249 öğrenciye hediye edilen tablet bilgisayarlar düzenlenen törenle öğrencilere teslim edildi.

Programa, Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa YURDAKUL, TİKA İslamabad Koordinatörü Gökhan UMUT, TMV Başkan Danışmanı Osman DEMİRGÜL, TMV Pakistan Direktörü Selahattin BATUR katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi İhsan Mustafa Yurdakul, Pakistan’da Türk kurumlarının gerçekleştirdiği projelerin Türkiye-Pakistan ilişkisine önemli katkılar sağladığını belirterek, bu çalışmaların gelecekte de devam etmesini ümit ettiğini, ayrıca bu programın Türk kurumlarının Pakistan'daki eğitim sisteminin geliştirilmesine katkı sunmasında işaret fişeği olarak görülebileceğini ifade etti.

TİKA İslamabad Koordinatörü Gökhan Umut da “Eğitimin tüm ülkeler açısından önemli olması sebebiyle, TİKA olarak 2010 yılından bu yana Pakistan’da eğitim alanına öncelik vermekteyiz. Bugün burada TMV'nin iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz proje de, birkaç ay önce TİKA Başkanımız Sayın Dr. Serdar ÇAM’ın Pakistan’ı ziyareti esnasında vermiş olduğu talimat doğrultusunda gerçekleştirilmiştir” dedi.  Bilgiye hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşılmasının önemine dikkat çeken UMUT, 249 başarılı öğrenciye hediye ettiğimiz tablet bilgisayarların, öğrencilerin bilgiye daha rahat ulaşabilmesine vesile olacağını belirtti.  Umut, öğrencilerin attıkları her başarılı adım ile ülkelerine olumlu katkı sağlayacağını vurgulayarak TİKA’nın Pakistan’ın geleceğini temsil eden öğrencileri desteklemeye devam edeceğini ifade etti. 

Türkiye Maarif Vakfı Pakistan Direktörü Selahattin BATUR törende ise gerçekleştirilen bu proje ile Pakistan’daki öğrencilere verilen destek için başta TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM olmak üzere, TİKA’ya teşekkür etti. Programa Sayın Büyükelçi Yurdakul'un katılım sağlamasının atmosferi güzelleştirdiğini ifade eden Batur, yapılan programın, her yönüyle TMV'nin iyi bir programı olarak adlandırabileceğini söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tunus’ta Geleneksel El Sanatlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’ta sürdürülebilir ekolojik kalkınma alanında faaliyet gösteren GDA Sidi Amor Ekolojik Kalkınma Derneği işbirliğinde kurulan seramik işleme atölyesi ve mesleki eğitim merkezine ek galeri binası inşa edildi....