Haberler

01 Haziran 2023

TİKA’dan Pakistan’da Türkçe Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan'da Ulusal Modern Diller Üniversitesinin (NUML) Türkçe bölümünü yeniledi.

TİKA’nın destekleriyle yürütülen çalışmalar kapsamında, NUML’nin Türkçe bölümü yenilenerek sınıfların ve üniversite kütüphanesinin fiziki altyapısı iyileştirildi. Yeni nesil eğitim materyalleri ile donatılan sınıflarda Türk kültür ögelerine yer verildi.

NUML İslamabad kampüsünde düzenlenen açılış törenine, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Mehmet Paçacı, NUML Genel Müdürü Nadir Ali, TİKA İslamabad Koordinatörü Muhsin Balcı, Pakistan'da faaliyet gösteren Türk kurum ve kuruluşlarından temsilciler ve öğrenciler katıldı.

Büyükelçi Paçacı, burada yaptığı açıklamada, TİKA'nın dünya genelinde projeler yürüttüğüne işaret ederek Pakistan'da gerçekleştirilen faaliyetlerin iki ülke arasındaki ilişkilere büyük katkı sağladığını vurguladı.

TİKA İslamabad Koordinatörü Balcı ise yaptığı açıklamada, 2010'dan bu yana TİKA tarafından Pakistan genelinde 650'den fazla proje gerçekleştirildiğini vurgulayarak eğitim sektörünün bu projelerin başında geldiğini kaydetti.

Balcı, eğitim gören öğrencilerin sadece dil öğrenimi değil aynı zamanda ortak tarih, ortak kültür ve değerler konusunda da farkındalık yarattığını ve bunun gelecekte Türkiye-Pakistan ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sunacağını sözlerine ekledi.

Ulusal Modern Diller Üniversitesi hakkında

Pakistan’da 1969 yılında kurulan ve aralarında Türkçenin de bulunduğu 27 doğu ve batı dilinde öğretim faaliyetini sürdüren NUML bünyesindeki 5 fakültede yaklaşık 18.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Üniversitenin Türkçe bölümünde, Türk dili ve edebiyatı ve Türkçe tercümanlık alanında lisans eğitimi ile çeşitli seviyelerde Türkçe kurslarında toplam 61 öğrenci öğrenim görmektedir.

Sonraki Haber

Türkiye Kitaplıkları Brunei Darusselam’da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Brunei Darusselam’da ülkemizin tarihini ve kültürünü tanıtan kitaplıkların bulunduğu “Türkiye Köşesi” oluşturuldu. Brunei Darusselam'da bulunan üç üniversite (University Brunei Darusselam, University Islam Sultan Sharif Ali Pusat Bahasa...