Haberler

27 Şubat 2016

TİKA’dan Pakistan’da Temiz Su Temininde Sürdürülebilir Çözüm

Pakistan’ın Hayberpaktunkhva Eyaletinin Laki Marvat ilçesinin Ghazni Khel köyünde bin haneye su sağlayan atıl su kuyusu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) sağladığı güneş enerji sitemi ile yeniden su pompalamaya başladı.

TİKA, Pakistan’da faaliyetlerine gerçekleştirdiği projelerle devam ediyor. Bu kapsamda Pakistan’ın Hayberpaktunkhva Eyaletinin Laki Marvat ilçesinin Ghazni Khel köyünde bin haneye su sağlayan atıl su kuyusu TİKA’nın sağladığı güneş enerji sitemi ile yeniden su pompalamaya başladı.

250 metre derinliğindeki su kuyusundan şebeke cereyanının yetersizliği nedeniyle verim alınamıyordu. Türkiye Peşaver Fahri Başkonsolosu Selim Seyfullah Han’ın girişimi ile TİKA’nın Pakistan Ofisi tarafından sağlanan 23 bin vatlık güneş panellerinin ve yüksek verimli su pompasının montajının ardından su kuyusu şebekeye saatte 22 metre küp su pompalar hale geldi. Lakki Marvat Belediye Başkanı İşfak Ahmed açılış töreninde yaptığı konuşmada TİKA’ya ve Türk Halkında bölgeye olan katkılarından dolayı teşekkür etti.

Hayberpaktunkhva Eyaleti sık sık terör saldırıları ile gündeme gelen bir bölge olma özelliği taşıyor. Afganistan ile sınır olması nedeni ile bazen saldırılar Afgan tarafından organize edilebiliyor. Ayrıca teröre karşı düzenlenen operasyonlar sonucunda bu bölgedeki 1 milyondan fazla kişi evlerinden oldu. Bu kişilerden binlercesi her hafta yeniden evlerine dönüyor ve hayatlarını yeniden kurabilmeleri için Pakistan hükümeti ve uluslararası toplum tarafından büyük çaba sarf ediliyor. TİKA bu çabalara da destek veriyor.

Sonraki Haber

TİKA, Afrika'daki Yatırımlarıyla Göz Dolduruyor

Türkiye'nin, dünyada ve bölgesinde önemli aktör haline gelme çabasının bir uzantısı olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afrika ülkelerinden Fildişi Sahili, Gana ve Nijerya'ya eğitim, sağlık ve ekonomi alanında gerçekleştirdiği projelerle dikkati çekiyor....