Haberler

24 Eylül 2020

TİKA’dan Özbekistanlı Uzmanlara Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Özbekistan’ın gerçekleştirmekte olduğu yapısal mali reformlara katkı sunmak amacıyla Özbekistan Devlet Vergi Komitesi personelinden 30 kişilik bir gruba yönelik “Kayıt dışı Ekonomiyle Mücadele Ticaretin Kayıt Altına Alınmasında Elektronik Çözümler” başlıklı çevrimiçi bir eğitim programı düzenlendi.

TİKA tarafından yürütülen Maliye, Ekonomi ve Finans Eğitim Programı (MEFİP) kapsamında Özbekistan Devlet Vergi Komitesi heyetine yönelik düzenlenen eğitimlerde; kayıt dışı ekonomiyle mücadelede elektronik uygulamalar, vergi kaçakçılığının önlenmesinde izlenilen yöntemler, risk analizi ve elektronik ticaretin izlenmesi konularına değinildi. Türkiye’nin bu alandaki e-devlet tecrübesi ve kazanımları paylaşıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen eğitim programının açılış oturumuna Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Başkanı Abdullah Altınörs, Özbekistan Devlet Vergi Komitesi 1. Yardımcısı Mubin Mırzaev, TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli, ve TİKA Taşkent Program Koordinatörü Cemalettin Tüney katıldı.

Açılışta konuşan Özbekistan Devlet Vergi Komitesi 1. Yardımcısı Mubin Mırzaev, Özbekistan Devlet Vergi Komitesi uzmanlarına yönelik kurgulanan eğitim programından istifade ettiklerini, programın kapsamının genişleyerek devam etmesinden memnuniyet duyacaklarını belirtti. TİKA Dış İlişkiler Ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli ise konuşmasında, Özbekistan’ın mâlî alanda gerçekleştirdiği reformlar kapsamında TİKA aracılığıyla Türkiye’nin tecrübesini paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek eğitimlerin Özbekistan Maliye Bakanlığı ve Devlet Vergi Komitesi’nin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda devam edeceğini belirtti.

Özbekistan’ın birçok alanda gerçekleştirdiği reformlara katkı sunan TİKA Özbekistan’ın Mali yapısının güçlendirilmesine ve Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine özellikle destek veriyor. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde de Özbekistan Maliye Bakanlığı ve Devlet Vergi Komitesi personeline yönelik eğitimlerin devam etmesi planlanıyor.

 

Sonraki Haber

TİKA Kolombiya'da Maske Üretim Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya Narino Departmanı Tumaco şehrinde, maske üretim tesisi kurdu. Dünyada Kovid-19 vakası en yüksek sayıda görülen ilk 10 ülkesi arasında yer alan Kolombiya’nın Narino Departmanı Tumaco şehrinde, TİKA,...