Haberler

07 Haziran 2017

TİKA’dan Özbekistan'a Turizm ve Otelcilik Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Kurulu işbirliğinde Buhara’da Turizm Otelcilik Eğitimi düzenlendi.

Özbekistan hükümeti Buhara, Semerkant, Hive gibi tarihi şehirlerde turizmin geliştirmesine büyük önem veriyor. Yapılan turizm atılımı kapsamda ulaşım alt yapısı güçlendirilirken, mevcut tarihi binaları restore yapılarak yeni oteller inşa ediliyor.

Buhara’nın mevcut turizm potansiyeli ve gelişimi dikkate alınarak, Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Kurulu talebi üzerine TİKA’nın desteği ile Buhara şehrinde “Turizm ve Otelcilik Eğitimi Programı” gerçekleştirildi.

Önceki yıllarda Taşkent ve Semerkant’ta gerçekleştirilen benzer eğitimlerin devamı olarak Buhara’da gerçekleştirilen proje kapsamında 5 branşta: otel yöneticileri, ön büro, aşçılık, servis hizmetleri ve kat hizmetleri üzerine, Buhara Devlet Üniversitesi Turizm Fakültesi, Buhara Turizm Koleji ve Buhara’daki 15 otelden gelen toplam 140 personele eğitim verildi. Teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilen eğitim programı esnasında Türkiye'nin bahse konu alanlardaki deneyim ve tecrübeleri aktarıldı.

Buhara Turizm Kolejinde bir hafta süren eğitimin sonunda katılımcılara sertifikaları törenle teslim edildi.  Büyük ilgi gören sertifika töreninde TİKA Taşkent Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları tarafından 140 katılımcıya sertifikaları dağıtıldı.

Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Kurulu Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Nataliya İvonina eğitim programının düzenlenmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, katılımcıların önemli bir deneyim kazandığını söyledi.

Söz konusu sertifika töreninde konuşma yapan Buhara Turizm Koleji Müdürü Azim Adizov, TİKA ile işbirliği yapmaktan memnun olduklarını, önümüzdeki tarihlerde Buhara’da turizm alanında çalışanların eğitilmesine yönelik bu gibi projelerin arttırılmasının faydalı olacağını ifade etti. Otelcilik eğitimi kursiyerlerinden Nozim Atoev, ön büro, aşçılık, kat hizmetleri ve servis alanlarında aldıkları eğitim sayesinde uluslararası standartlarda hizmet edebileceklerini dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA Namibya’da Eğitime Desteğe Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Namibya’nın başkenti Windhoek’ta bulunan Mount-View Ortaokulu’na bilgisayar laboratuvarı kuruldu. Namibya’da 2015 yılında açılan söz konusu okul, Windhoek’un en yoksul insanlarının yaşadığı Katutura ilçesi Okahandja Park semtinde 350...