Haberler

02 Eylül 2016

TİKA’dan Nijer’e Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) tarafından Nijer’de ülkenin başkenti Niamey’e 140 km uzaklıkta bulunan Damana köyü Medersa Ortaokulu’na eğitim altyapısı desteğinde bulundu.

TİKA, Batı Afrika ve Sahra altı ülkesi olan Nijer Cumhuriyetinde eğitim alanında gerçekleştiği çeşitli yatırımlarına bir yenisi daha ekledi. Bu kapsamda ülkenin başkenti Niamey’e 140 km uzaklıkta bulunan Damana köyü Medersa Ortaokulunda 4 sınıfın donanımı gerçekleştirilerek eğitim altyapısı desteğinde bulunuldu.

Teslim törenine Damana Köy Şefi, okul yetkilileri ve TİKA Niamey Program Koordinasyon Ofisi çalışanları katıldı. Damana Köyü Şefi yaptığı konuşmasında desteğin öğrencilerin eğitim düzeyi Nijer’in eğitim kalitesi ve altyapısına katkı sağladığını belirtti.

Okul Müdürü konuşmasında yapılan desteğin tarihi bağları olan Türkiye Cumhuriyeti ve Nijer Cumhuriyeti halklarının dostluğu ve kardeşliğinin bir kanıtı olduğunu vurguladı. Okul Müdürü, öğrencilerin daha önce başka bir okulun sınıflarında ders aldığını Türkiye sayesinde kendi sınıflarında eğitim göreceklerine değinerek başta köy halkı olmak üzere tüm Nijer halkı adına Türkiye Cumhuriyeti’ne minnettarlığını ifade etti.

TİKA Niamey PKO yetkilileri tarafından da Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerin yanında yer aldığı, tüm dost ülkelerde olduğu gibi Nijer Cumhuriyeti’nde de kalkınma projelerinin sürdürüleceği belirtildi.

Sonraki Haber

TİKA Kırgızistan Turizmini Dünyaya Tanıtıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde Kırgızistan’ın turizm olanaklarını tanıtmak amacıyla kurulan web sitesi faaliyete geçti. TİKA Kırgızistan’da faaliyetlerine devam ediyor. TİKA bu kapsamda Kırgızistan’ın...