Haberler

26 Eylül 2023

TİKA’dan Nijer’de Atık Yönetimine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Nijer’de atık yönetimi konusunda çalışmalar yürüten Niamey Belediyesine dönüştürme süreçlerinde gerekli olan ekipmanları temin etti.

Birleşmiş Milletler verilerine göre en az gelişmiş ülkeler kategorisinde yer alan Nijer, açlık, yoksulluk, kuraklık ve terörün yanı sıra çevre kirliliğinden de en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Katı atık yönetimi, çöp toplama ve halkı bilinçlendirme hizmetlerinin oldukça yetersiz olduğu ülkede, özellikle büyük şehirlerin merkezi noktalarında çöp yığınlarına sıklıkla rastlanıyor.

Çevre ve hava kirliliğiyle birlikte bu yığınlar, sivrisinek popülasyonunu artırıp, birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Öte yandan Nijer'de kullanılan plastik atıklar, ekseriyetle dönüşüm ürünü olduğundan “geri dönüştürülmeye” imkân vermiyor.

Niamey Belediyesi, "Niamey Sıfır Atık" mottosuyla başlattığı çalışmalar kapsamında, şehirdeki plastik ve türevi atıkları topluyor ve geri dönüştürülemeyen bu ürünleri muhtelif malzemelerle yeniden işleyerek kaldırım taşı gibi ürünler elde ediyor.

Elde edilen kaldırım taşları ise Niamey'in ana hat caddelerinde kaldırım ve orta refüjlere uygulanarak ekonomiye kazandırılıyor.

TİKA, Niamey Belediyesine atık dönüştürme süreçlerinde gerekli ayrıştırma, eritme ve kalıplama makineleri, şehrin uzak köşelerindeki çöpleri taşımayı kolaylaştıracak üçtekerli motosikletler, el arabaları, pişirme kazanları, kalıplar, iş elbiseleri, zararlı gazlardan koruyucu maskeler, koruyucu gözlükler ve güvenlik botları temin etti.

Temin edilen makineler, Niamey Belediyesinin günlük 500 birim olan kaldırım taşı üretme kapasitesini yaklaşık 2.000’e çıkartıyor ve farklı formlarda kaldırım taşı üretme imkânı getiriyor.

Ekipmanların teslim törenine; Türkiye'nin Niamey Büyükelçisi Özgür Çınar, TİKA Niamey Koordinatörü Tanju Polat, Niamey Büyükşehir Belediye Başkanı Oumarou Moumouni Dogari ve Nijer Türkiye Dostluk Hastanesi Başhekimi Rezzan Sümeli katıldı.

Tören sırasında söz alan Büyükelçi Çınar, Türkiye’nin daima Nijer halkının yanında olmaya gayret ettiğini ve atık yönetimi hususundaki tecrübelerini Nijer ile paylaşmaya devam edeceğini bildirdi.

TİKA Niamey Koordinatörü Polat, ekipmanların hali hazırda faal durumda olan ve plastik atıklardan kaldırım taşı üreten Niamey Belediyesi Dönüşüm ve Transformasyon atölyesine önemli katkılar sunacağını ve TİKA’nın farklı muhteviyattaki faaliyetlerle Nijer halkının yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

Niamey Büyükşehir Belediye Başkanı Dogari ise, Türkiye’nin Nijer’e atık yönetimi hususunda sağladığı söz konusu destek için teşekkürlerini iletti ve iki ülke arasındaki yakın iş birliğinin artarak devam etmesini dilediğini belirtti.

Sonraki Haber

Tacikistan’da “Uluslararası Mevlana Celaleddin Rumi Konferansı” Düzenlendi

Hoşgörü ve barışın evrensel sembolü olan Mevlana Celaleddin Rumi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen Uluslararası Mevlâna Konferansında anıldı. TİKA, T.C. Duşanbe Büyükelçiliği ve Tacikistan Cumhurbaşkanlığı Kamu Yönetim Akademisi...