Haberler

27 Nisan 2022

TİKA’dan Nijer’de Agadezli Balık Üreticilerine Destek

Türk İşbilirği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’in kadim şehri Agadez’de yerel girişimcilerin kurduğu Agadez Su Ürünleri Kooperatifine yem üretim tesisi kuruldu.

Nüfusunun büyük bir bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşan Nijer’de gittikçe yaygınlaşan alternatif tarım ve hayvancılık tesisleri Nijer Hükümetince destekleniyor ve  tatlı su / havuz balıkçılığı başta olmak üzere entegre üretim tesislerinin kurulması devlet politikasi haline getiriliyor.

Ülke genelinde giderek artan ve Tilapia başta olmak üzere çeşitli balık türlerinin yetiştirildiği entegre üretim tesisleri, Nijer için önemli bir katma değer sağlıyor.

Nijer’in kuzeyinde bulunan ve Türkiye ile tarihi asırlara dayanan bağlara sahip Agadez şehrinde de balık üretim tesisleri alternatif bir üretim alanı olarak ortaya çıkıyor. Şehirde artan tesislerle birlikte, yem, techizat vb. tamamlayıcı diğer üretim kalemlerine erişim de gittikçe güçleşiyor.

Bu doğrultuda gerçekleştirilen proje ile oldukça pahalı balık yemlerini tedarik etmede zorluk çeken Agadezli girişimcilerin kurduğu Agadez Su Ürünleri Kooperatifine TİKA tarafından yaklaşık 50 üretici ailenin faydalanabileceği, içerisinde saatte 200 kg üretim kapasiteli yem üretme makinesi bulunan 40 m2’lik bir tesis kuruldu.

Ayrıca, yem üretiminde kullanılmak üzere üreticilere 3.500 kg buğday, 1.000 kg fıstık türevi, yem stoklama paletleri, kurutma muşambası, çalışma kıyafetleri ve muhtelif yardımcı ekipmanlar temin edildi.

Projenin teslim törenine, T.C. Niamey Büyükelçisi Mustafa Türker Arı, TİKA Niamey Ofis Koordinatörü İrfan Pamuk, Nijer-Türk Dostluk Hastanesi Başhekimi Celal Orhun Ecemiş, Nijer Marif Okulları Temsilcisi Bayram Erdem ve Agadez Sultanı Oumarou Ibrahim Oumarou ile Agadez şehri ileri gelenleri katıldı.

Törende söz alan Büyükelçi Arı, Türkiye’nin Nijer’e yönelik kalkınma yardımlarının TİKA aracılığıyla başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ve Türk halkı ve Devletinin kardeş Nijer’in kalkınma süreçlerini kararlı bir şekilde desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Agadez Sultanı Oumarou ise gerçekleştirdiği konuşmada kardeş Türk halkına ve Devletine bugüne kadar vermiş oldukları tüm teknik ve insani yardımlar için teşekkür etti.

Projeyle kooperatif üyelerinin desteklenerek aile ve ülke ekonomilerine katkı sağlanmaları, istihdamın artırılması ve Nijer’in hayvansal üretim kapasitesini artırma çalışmalarının desteklenmesi hedefleniyor.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan KKTC'de İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde özel gereksinimli bireyleri bir araya getiren iftar programı düzenlendi. Programa KKTC Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi, Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı, KKTC Engelliler ve Dayanışma...