Haberler

02 Haziran 2016

TİKA’dan Nepal’deki Müslüman Kadınlara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nepal’in başkenti Katmandu’da faaliyet gösteren Nepal Muslim Women Welfare Society’ye 400 kadına meslek edindirmelerinde yardımcı olmak üzere ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu.

2015 yılında yaşanan depremin yarattığı tahribat nedeniyle ekonomik etkinliklerin sınırlandığı Nepal’de özellikle de kadınların ekonomik hayata katılımının sağlanmasını amaçlayan Nepal Muslim Women Welfare Society adlı sivil toplum kuruluşu, 2006 yılında Nepal’in toplam nüfusunun %4,4’lük kısmını oluşturan Müslüman topluma yönelik faaliyetler gerçekleştirmek üzere kuruldu. TİKA tarafından Nepal’deki Müslüman kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımını arttırmayı amaçlayan kuruluşa; tikka/bindi ve geleneksel Nepal ayakkabıları üretiminde kullanılmak üzere çeşitli ekipman ve altı ay yetecek miktarda malzeme temin edildi.

Tikka/bindi, genelde Hintli kadınların kaşlarının ortasına yaptırdıkları süs anlamına geliyor. Hintli kadınlara özgü olmakla birlikte, Güney Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılmakta olan tikka/bindi, genelde el yapımı olarak üretiliyor.

TİKA tarafından temin edilen ekipmanlar ile seri olarak üretilmesi planlanan tikka/bindi vasıtasıyla hem üretim aşamasında, hem de satış aşamasında çalışacak olan bayanlara gelir elde etme imkânı sağlanacak.

Geleneksel Nepal terlik ve ayakkabıları hediye amaçlı olarak daha çok turistlere yönelik olarak üretiliyor. Ekonomisi büyük ölçüde turizm, işçi geliri ve dış yardımlara bağlı olan Nepal’de geleneksel Nepal terlik ve ayakkabılarının satışı ve üretimi de kadınların ekonomiye katkıları açısından önem arz ediyor.

TİKA tarafından temin edilen ekipman ve malzemeler Nepal Kültür, Turizm ve Sivil Havacılık Bakanı Aananda Prasad Pokharel ve TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş’ın katıldığı törenle yetkililere teslim edildi.

Törende konuşan Pokharel, yardımlarından dolayı Türkiye’ye teşekkür ettiklerini, TİKA’nın Nepalli kadınlara yönelik faaliyetlerinin devam etmesinden memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş ise yaptığı konuşmada şimdilik sadece Katmandu’da başlatılan projenin, Nepal geneline yayılmasından memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Projenin sürdürülebilir olmasının öneminin vurgulandığı tören düzenlenen dans gösterileri ve temsiller ile sona erdi. 

Sonraki Haber

Emine Erdoğan: “TİKA'nın Çalışmaları Türkiye Kenya İlişkilerini Güçlendirecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretine refakat eden Emine Erdoğan, ziyaretin Kenya ayağında TİKA'nın "Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Projesi" kapsamında 6 eyalete traktör ve tarım ekipmanları teslim törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretine refakat...