Haberler

02 Haziran 2022

TİKA’dan Namibya’da Mesleki Turizm Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Namibya Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NUST) iş birliği ile başkent Windhoek’te “Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlar” konulu eğitim düzenlendi.

Törene; T.C. Windhoek Büyükelçisi Berin Makbule Tulun, NUST İktisat, Beşeri Bilimler ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Efigenia Semente ile üniversite akademisyenleri katıldı. Törende konuşma yapan Büyükelçi Tulun, TİKA'nın başarılı projelerine devam ettiğini belirterek Namibya'nın önemli gelirlerinden birisinin turizm sektörü olduğunu, Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen sektörün bu eğitimle birlikte yeniden hayat bulmasını temenni ettiğini belirtti. Katkılarından dolayı TİKA'ya teşekkürlerini sunan Prof. Semente ise mevcut iş birliğinin geliştirilmesi dileklerinde bulundu.

Uygulamalı olarak eğitim verildi

TİKA tarafından yürütülen Turizm Eğitim Programı’nın giriş bölümü niteliğindeki “Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlar” başlıklı eğitim kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Antalya Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ersümer Eren ve öğretmenler İsa Keleş ile Ömer Günay tarafından Türkiye turizmine dair önemli bilgiler paylaşıldı. 5 gün süren eğitimlerde üniversitenin uygulama otelinin mutfağında, restoranında, katlarında ve odalarında uygulamalı olarak eğitim verildi.

Türkiye’nin turizmi ele alındı

Eğitmenler tarafından “Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlara Genel Bir Bakış 2023 Eğitim Vizyonu, Türkiye’de Mesleki Turizm Eğitiminin Genel Yapısı, Bazı Avrupa Ülkelerinde Turizm Eğitimi ile İlgili Uygulamalar, Alternatif Turizm, Türkiye’de Turizm Çeşitleri, Türkiye’de Uygulanan İşbaşı Eğitim Modeli ve Türkiye’deki Turizm Otelcilik Okulları” konu başlıkları ele alındı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan 21 katılımcıya sertifika takdim edildi.

Tören sonunda T.C. Windhoek Büyükelçiliğince Türk Mutfağı Haftası kapsamında çeşitli Türk yemekleri ile kahvesi ikram edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Suriye’de Kırsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Fırat Kalkanı Operasyon Bölgesinde bulunan Çobanbey, Mare ve Ahtarin’de kentlerinde ineklerin kalitesinin iyileştirilmesi, süt veriminin yükseltilmesi ve sayısının arttırılması amacıyla “Suni Tohumlama Projesi” hayata geçirdi. Proje ile bölgede...