Haberler

21 Mart 2019

TİKA’dan Mozambikli Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Mozambik'te “Mozambik Pamuk Yetiştiriciliği Projesi’nin” 4. etabında pamukta zararlılarla mücadele ve bitki koruma çalışmaları gerçekleştirildi.

TİKA, 2018 yılında Mozambik tarımının daha iyi şartlarda yapılabilmesi için pamuk yetiştiricilerine eğitim ve modern ekipman desteğinde bulunmuştu.

Eğitim ve ekipman desteği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Ocak ayındaki Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'ı kapsayan ziyaretinin ardından ülkenin tarım sektörünü desteklemek için başlatılan ve TİKA'nın yürüttüğü "Mozambik Pamuk Yetiştiriciliği Projesi" çerçevesinde gerçekleştirilmişti.

Projenin üçüncü etabında Meconta ve Namialo ilçelerinde, ülkedeki tek tohum ıslah ve üretim merkezi CIMSAN'ın ( Mozambik Pamuk Araştırma Enstitüsü) deneme alanlarının kurulacağı 5 dekar alanda toprak hazırlama işlemi yapıldı. Daha sonra Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü'nün geliştirdiği 9 pamuk çeşidi ile Mozambik'in yerel pamuk çeşitleri deneme alanlarına ekildi.

Projenin dördüncü etabında ise deneme alanlarında pamukta zararlılarla mücadele ve bitki koruma çalışmaları gerçekleştirildi. Ayrıca, TİKA ve Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından CIMSAN uzmanlarına bitki koruma, zararlı kontrolü, pamuk hastalıkları ve zararlıları gibi konularda eğitim de verildi.

Tarım ülkesi olan Mozambik’te ülke ekonomisinin yüzde 30’unu oluşturan tarım aynı zamanda istihdamın da yüzde 75’ini sağlıyor. Ülke, tarıma elverişli geniş arazilere sahip olmasına karşın modern ekipman ve eğitim eksikliğinden dolayı ekilebilir alanlarının ancak yüzde 16'sını kullanabiliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te 850 Proje

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 24 yıldır faaliyet gösterdiği Balkan ülkesi Bosna Hersek'te 850 proje ve faaliyeti hayata geçirdi.  TİKA Saraybosna Ofisi, TİKA'nın Bosna Hersek'te gerçekleştirdiği projelere ilişkin tanıtım toplantısı düzenledi. Ofisin kurulduğu...