Haberler

29 Nisan 2022

​TİKA’dan Mozambik’te Terör Mağduru 470 Aileye Ramazan paketi

​TİKA’dan Mozambik’te Terör Mağduru 470 Aileye Ramazan paketi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Mozambik Cumhuriyeti’nin Nampula vilayetinde, Nampula Belediye Başkanlığı ve Mozambik Gençliği Koruma Derneği işbirliğinde, özellikle son yıllarda Mozambik’in Kuzey Bölgesi Cabo Del Gado’da yaşanan terör olayları nedeniyle şehirlerini terk etmek durumunda kalan ihtiyaç sahibi toplam 470 aileye temel gıda malzemeleri dağıtıldı.

Mozambik Cumhuriyeti’nin en büyük vilayeti olan ve yüzbinlerce sığınmacıya ev sahipliği yapan Nampula’da, sığınmacı aileler başta olmak üzere sosyo-ekonomik anlamda barınma, gıda temini, sağlık ve istihdam gibi temel ihtiyaçların karşılanması hususunda destek verilmek üzere Nampula Belediyesi işbirliğinde çoğunluğu sığınmacı Müslüman ve Hristiyan ailelerden oluşan toplam 470 aileye TİKA tarafından 8 ton’un üzerinde temel tüketim malzemelerinden oluşan gıda kolileri teslim edildi.

Dağıtım törenine, Nampula Belediyesi Belediye Meclisi Başkanı Tertoriano Juma, Nampula Belediyesi Belediye Başkanı Paulo Vahanle, T.C Maputo Büyükelçisi Hüseyin Avni AKSOY ile yerel partner ve basın mensupları katıldı. TC Maputo Büyükelçisi H.  Avni Aksoy, İslam alemi için ayrı bir önemi olan Ramazan ayı içerisinde Nampula vilayetindeki ihtiyaç sahibi ailelere yönelik gerçekleştirilen gıda yardımı projesinin iki ülke arasında sürdürülen samimi ilişki ve çabalara güzel bir örnek teşkil ettiğini, yurtta sulh, cihanda sulh şiarıyla kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin girişimci ve insani dış politikasının kalkınma, insani yardım ve sosyal alanlarda işbirliği başta olmak üzere tüm Mozambik halkının yararına olacak şekilde süreceğini ifade etti.

Nampula  Belediye Başkanı Paulo Vahanle, Ramazan Ayı’nın Müslümanlar için çok önemli bir ay olduğunu ifade ederek, farklı dine mensup bireyler arasındaki hoşgörünün bir örneği olarak söz konusu etkinliği Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualar eşliğinde başlattı. Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçekleştirmekte olduğu projelerden dolayı teşekkürlerini iletti. Nampula vilayeti özelinde TİKA ve Nampula Belediyesi işbirliğinde gelir getirici ve istihdam odaklı projelerin gerçekleştirilmesi amacıyla her iki tarafında samimi çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ramazan’ın Bereketini Nijer’de Paylaşmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’de düzenlenen 2022 Ramazan Programları kapsamında 300 şehit ailesi ile 600 ihtiyaç sahibi aileye temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan gıda kolisi dağıtıldı. Son dönemde sık sık terör olaylarıyla...