Haberler

11 Haziran 2018

TİKA’dan Mozambik’te İnsani Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güneydoğu Afrika Ülkesi Mozambik’te Ramazan ayı vesilesi ile İnsani yardım faaliyetleri gerçekleştirildi.

Yetersiz beslenme, gelir eşitsizliği gibi sorunların yaşandığı Mozambik’te, Ramazan ayı vesilesi ile TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle halkın yaraları sarılmaya çalışıldı. Proje kapsamında Maputo şehrinin Mafalala mahallesinde kadınlara yönelik gerçekleştirilen faaliyette 750 gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan yardım paketi dağıtılarak 3.750 kişiye yardım ulaştırıldı. İhtiyaç sahiplerine paketler dağıtılmadan önce iftar yemeği verildi.

Yetimler ve Üniversite Öğrencileri Unutulmadı

Mozambik’te TİKA tarafından gerçekleştirilen diğer bir programda ise yetimler yalnız bırakılmadı. Matola şehrinde bulunan Darusselam Yetimhanesinde kalan yetimler ve medresede eğitim alan tüm öğrencilerin katılımı ile 250 kişilik iftar sofrası kuruldu. Faaliyet esnasında Mozambikli Müslümanlar ülkemizin refahı için dua ettiler.

Mozambik’te kurulan en eski İslami Birlik olan 1935 yılında kurulan Comunidade Mahometana ile yapılan işbirliğinde ülkenin Başkenti olan Maputo’ya diğer şehirlerden gelen üniversite öğrencilerine iftar verildi. İftar programına 300 öğrencinin yanı sıra ülkedeki din adamları da katıldı.

Ülkede etkinlik gösteren İslami sivil toplum kuruluşlarından olan Hamza Vakfı ile yapılan işbirliğinde ise Hamza Camisinde ihtiyaç sahibi 250 insana iftar sofrası kuruldu.  Bu programların toplamında ülkede 3.750 kişiye gıda yardımı ulaştırıldı. Bunun yanı sıra 1.550 kişiye ise iftar yemeği verildi. Güneydoğu Afrika ülkesi Mozambik Müslümanların azınlık olarak yaşamadığı en güneydeki ülke konumunda yer alıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Tunus Tarımına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus tarımına katkı vermek amacıyla Tunus Ulusal Tarım Araştırmaları Kurumu'na (INRAT) bağlı tarla bitkileri laboratuvarına ekipman desteği sağladı. Başkentteki INRAT'ın merkezinde gerçekleştirilen teslim törenine, TİKA Tunus Koordinatör Vekili...