Haberler

28 Nisan 2022

TİKA’dan Moğolistan’da Tuva Türkü Çocukların Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’da tek Tuva dilinde eğitim veren Bayan-Ölgiy Vilayeti Tsengel İlçesi Tuva Okulunda inşa edilen öğrenci yurdu törenle hizmete açıldı.

Yurdun açılış törenine katılan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz yaptığı konuşmada, TİKA olarak Moğolistan’da çocuklara yönelik projelere önem verildiğini, bu kapsamda TİKA tarafından 2019 yılında Moğolistan’da tek Tuva dilinde eğitim veren Tuva Okulu bünyesinde bir öğrenci yurdu inşası ve donanımı projesi hayata geçirildiğini ifade etti. Yorulmaz, proje ile Tuva Türkü çocuklara konforlu ortamda eğitim imkânı sağlandığını sözlerine ekledi.

Okullarının yatılı eğitim verdiğini belirten Okul Müdürü Narantsetseg Höhöö, okullarında yaklaşık 240 öğrencinin eğitim aldığını ve bunların 56’sının kırsal bölgelerden geldiğini söyledi. Höhöö, gerçekleştirilen proje ile kırsal bölgeden gelen 56 Tuva Türkü çocuğa konforlu bir ortamda yatılı eğitim imkânı sağlayan TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Bayan-Ölgiy Vilayeti Tsengel İlçesi Tuva Okulu, Moğolistan’ın etnik gruplarından biri olan Tuva Türklerinin ana dillerinde eğitim almalarını ve kültürlerinin muhafaza edilmesini sağlamak amacıyla 1991 yılında yatılı okul olarak kuruldu. Ancak yurt binası tahrip olduğundan eğitim binasının bir kısmı yurt olarak kullanılmaktaydı. 2019 yılında TİKA tarafından bahse konu okulun bünyesinde bir yurt inşa edilerek tam donanımı yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’ın Eğitim ve Bilim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’da Moğolistan Bilimler Akademisi Dil ve Edebiyat Enstitüsü Ana Dil ve Yazı Arşivi ve Laboratuvarı ile Moğolistan Çocuk Sarayı Halk Müziği Sınıfı ve Atatürk Okulu Teknoloji Sınıflarının...