Haberler

01 Kasım 2021

TİKA’dan Moğolistan’da Temiz Su Erişimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın Sühbaatar Vilayetinde 3 adet su kuyusu açtı.

Başkent Ulanbator’dan yaklaşık 600 km mesafede bulunan Sühbaatar vilayeti coğrafi konumu itibariyle bozkırda bulunması nedeniyle son yıllarda küresel ısınmadan en çok etkilenen bölge konumunda. Özellikle bölgede yaşanan su kıtlığı geleneksel göçebe hayvancılıkla geçimlerini sağlayan yerel bölge halkının yaşamını olumsuz etkiliyor.

Sühbaatar Valisi İderbat Manlaibaatar’ın talebi üzerine proje yürüten TİKA, vilayet genelinde yaşanmakta olan içme suyu sorununun giderilmesi ve kırsal bölgede yaşayan insanların ve hayvanların suya erişiminin sağlanması amacıyla Sühbaatar Vilayeti’nin 3 kırsal bölgesinde birer adet su kuyusu açarak, bölge halkının sağlıklı suya erişimini sağladı.

Proje ile, 100 metre derinlikten çıkan temiz su çıkarılarak Sühbaatar Vilayeti’nin kırsal bölgesinde yaşayan 26.732 kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.

Sağlanan destek için Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkürlerini bildiren Sühbaatar İl Gıda, Tarım ve Köy İşleri Müdürü Gan-Oçir Tömörbaatar: “Vilayetimizde TİKA tarafından açılan su kuyuları ile yerel halkımızın yanısıra tarımcılar ve 605.130 hayvan doğrudan faydalanmaktadır. Su kuyularının açılması ile susuzluk sorunumuz giderilmiştir.” dedi.

Tümentsogt ilçesinde yaşayan çoban Dondog Ulmaa ise yaşadığı köyde herhangi bir nehir, dere gibi doğal su kaynağının olmadığını, su ihtiyaçlarını uzak yerde bulunan el yapımı su kuyusundan temin ettiklerini dile getirerek, TİKA’nın yaptığı su kuyusunun, köy halkı için hayatı önem taşıdığını söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan Türkiye Mezunları Derneğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan Türkiye Mezunları Derneği (TULIP)’ne tadilat ve donanım desteği sağlandı. Destek kapsamında derneğe bilgisayar, toplantı masaları ve ofis sandalyeleri başta olmak üzere ofis için ile ofisin tadilatı...