Haberler

02 Mayıs 2023

TİKA’dan Moğolistan’da Okul Öncesi Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın Bayan-Ölgiy Vilayetinde öncesinde 7 No’lu kreşe ek olarak yaptığı 50 çocuk kapasiteli iki sınıflık binayı ekipmanlarla donattı.

Bayan-Ölgiy vilayeti genelinde 2-5 yaş arası yaklaşık 4800 çocuk yaşıyor. Bu çocukların sadece %67,5’i okul öncesi eğitim hizmetinden faydalanabiliyor.

TİKA tarafından yürütülen proje ile 2019 yılında inşaatı tamamlanan iki sınıflık ek kreş binası çocuk yatağı, nevresim takımı, sıra, masa, sandalye, halı, elbise dolapları gibi ekipmanlarla donatılarak resmi makamlara teslim edildi. Gerçekleştirilen proje ile Moğolistan genelinde eğitim sektöründe karşılaşılmakta olan en büyük sorunlarından biri olan kreş kapasitesi sorunun ve çocuklara uygun eğitim ortamının oluşturulması ile kırsal bölgelerde okul öncesi eğitim hizmetinin yaygınlaştırılmasına yönelik katkı sağlandı.

Projenin teslim töreninde konuşan Ölgiy İlçe Belediye Başkanı Hahan Bahithumar; TİKA tarafından 2019 yılında 7 No’lu kreş bünyesinde ek iki sınıflı bina yapım projesinin başarıyla gerçekleştirildiği ve söz konusu ek iki sınıflı binanın faaliyetlerinin sürdürülebilmesi amacıyla ekipmanlara donatılmasının yine TİKA tarafından yapıldığını belirterek Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya teşekkür etti.

Ölgiy ilçesi 7 No’lu kreş bünyesinde şu an toplam 167 çocuk okul öncesi eğitim alıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistan İtfaiyesine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Gürcistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresine ısıya dayanıklı elbise ile ekipman desteğinde bulunuldu. Gürcistan genelinde çeşitli teknik yardım...