Haberler

04 Mayıs 2023

TİKA’dan Moğolistan’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Nalayh Meslek Edindirme Eğitim ve Üretim Merkezi’ndeki Kaynakçılık Bölümü, uluslararası standartlara uygun malzeme ve ekipmanlardan donatılarak hizmete açıldı.

1954 yılında kurulan Nalayh Meslek Edindirme Eğitim ve Üretim Merkezi, kuruluşundan bu yana Moğolistan’ın madencilik, enerji, inşaat, üretim ve hizmet sektörüne yönelik uzmanlar yetiştiren ve istihdam alanları yaratan köklü bir eğitim ve öğretim kurumu olma özelliğine sahip.

Merkez bünyesindeki kaynakçılık bölümü, diğer çeşitli mesleki edindirme bölümleri arasında en çok rağbet gören bölüm olmasına rağmen, kullanılan eğitim malzemeleri ve ekipmanların işlevsel özelliğini kaybetmiş olmasından dolayı, bölümün faaliyetlerinde aksaklıklar yaşanıyordu.

TİKA tarafından yürütülen proje ile modern malzeme ve ekipmanlarla yenilenen kaynakçılık bölümü tekrar hizmete açıldı. Her yıl 60 öğrencinin modern kaynakçılık eğitimi alması planlanan bölüm sayesinde Moğolistan’da işsizliğin azaltılmasına ve istihdamın arttırılmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Nalayh Belediye Başkanı adı Radnaabazar Çoijinsambuu, teslim törenin yaptığı konuşmada, Nalayh Meslek Edindirme Eğitim ve Üretim Merkezi’nin Kaynakçılık bölümünde 1954 yılında kurulduğundan bu yana kaynakçılık eğitim ekipmanlarının yenilenmediğini ve tüm ekipmanların eski ve bozulmuş olmasından dolayı öğrencilere kaynakçılık eğitimi vermekte zorluk çektiklerini ifade etti. TİKA tarafından ihtiyaç duyulan kaynakçılık malzeme ve ekipmanların temin edilmesi ile sorunun tamamen giderildiğini dile getiren Radnaabazar; “Bu proje vesilesiyle hem öğrencilerin sayısı hem de eğitim kalitesi arttırılarak Nalayh Belediyesi’nin inşaat sektörünün kalkınmasına fayda sağlanacaktır.” açıklamasında bulundu. Radnaabazar, kendilerine destekte bulunan Türk halkı ve Türkiye Devletine tüm belediye halkı adına teşekkür etti.   

Sonraki Haber

8. Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri Kongresi'ne TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanları Derneği (ARUD) iş birliğinde 28-30 Nisan 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Abdülkadir Noyan Salonu’nda “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Işığında Anestezi...