Haberler

14 Mayıs 2019

TİKA’dan Moğolistan’da Çocuk Yaratıcılık Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Moğolistan’da Çocuk Yaratıcılık Merkezine ekipman desteğinde bulundu.

Moğolistan Çocuk Yaratıcılık Merkezi’nce ihtiyaç duyulan eğitim malzemeleri ve ekipmanlar TİKA tarafından temin edildi.

Söz konusu projenin açılış töreni kapsamında ’’Teşekkürler Türkiye’’ konulu el sanatları ve resim sergisi düzenlendi.

Projenin açılış törenine Türkiye Ulanbator Büyükelçisi M. Ahmet Yazal, TİKA Ulanbator Koordinatörü Emrah Ustaömer, Moğolistan Çocuk Yaratıcılık Merkez Müdürü Uranbileg Dorjgochoo, öğretmenler ve öğrencileri ile basın mensupları katıldı.

Büyükelçi Yazal yaptığı konuşmada, Moğolistan Çocuk Yaratıcılık Merkezinin eğitim faaliyetlerine ihtiyaç duyulmakta olan eğitim malzeme ve ekipmanın TİKA tarafından temin edilmesiyle alıcı tarafın önemli ihtiyacını karşılayan verimli bir proje olduğunun bugün organize edilmekte olan çocuk sergisinden anlaşıldığını ifade etti.

TİKA Koordinatörü Ustaömer de, Moğolistan’ın geleceği olan çocukların ve gençlerin en önemlisi ihtiyaç sahibi olan, öksüz, yetim ve engelli çocuklara, onların gelecekte yetenekli, eğitimli ve iş sahibi başarılı birer bireyler olarak yetişmesine önemli katkıda bulunan Moğolistan Çocuk Yaratıcılık Merkezine, TİKA tarafından yapılan desteğin aynı zamanda Moğolistan’ın eğitim sektörüne de önemli bir katkısı olduğunu söyledi.

Merkez Müdürü Dorjgochoo, konuşmasında, Moğolistan Çocuk Yaratıcılık Merkezi’nin 1988 yılında kurulmuş olduğunu, çocuk ve gençlere yaşam becerisini öğretme, çalışma ve estetik konusunda bilgi verme, Moğolistan’ın milli, kültürel mirasını ve geleneklerini tanıtma ve çocukların yaratıcı zekasının gelişmesini sağlayacak ressamlık, el sanatları ve teknik teknoloji alanlarında mesleki yönlendirme yapan ve onların gelecekteki mesleklerini seçmelerinde yardımcı olan yegane bir kurum olduğunu vurguladı.

Dorjgochoo, merkezin kurulmasından bu yana neredeyse 30 yıldır yenileyemedikleri eğitim malzemeleri ve ekipmanların TİKA tarafından temin edilmesi sayesinde faaliyetlerine kesintisiz bir şekilde devam edebileceklerini ifade ederek, öğretmenler ve öğrenciler adına Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.  

Sonraki Haber

TİKA’dan Mali’de İhtiyaç Sahibi 500 Aileye Gıda Yardımı

Mali’nin başkenti Bamako’da Ramazan ayı kalkınma yardımları kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 500 ihtiyaç sahibi aileye pirinç, şeker, süt tozu ve sıvı yağ içeren toplamda 35 ton gıda yardım paketi dağıtıldı....