Haberler

19 Kasım 2016

TİKA’dan Moğolistan’da Arıcılık Sektörüne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Selenge Valiliği işbirliğinde Moğolistan’ın Şaamar ilçesinde yer alan arıcılara yönelik Arı Deposu İnşa Edilmesi Projesi’ne ilişkin proje anlaşması imzalandı.

TİKA ve Selenge Valiliği işbirliğinde yürütülecek olan Arı Deposu İnşa Edilmesi Projesi’ne ilişkin proje anlaşması, bölgede faaliyet gösteren arıcıların da katılımıyla gerçekleştirilen törenle, TİKA Ulanbator Program Koordinatör Yardımcısı Ömer Gündoğdu ve Selenge Valisi Ş.Orgil tarafından imzalandı.

Şaamar ilçesi, Moğolistan’da arıcılık alanında üretimin en fazla yapıldığı bölge olup,  yerel halkın yüzde 90’ı arıcılıkla geçimini sağlıyor. Şaamar ilçesi genelinde yaklaşık 3500 arı kovanı bulunmasına rağmen sadece 1500 arı kovanı için kışlık depo mevcut. Bu kapsamdaSöz konusu açığın kapatılmasına katkı sağlanması amacıyla TİKA tarafındanbahsi geçen projeçalışmaları başlatıldı.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile Moğolistan’da arıcılık sektörünün desteklenmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kapasitesinin geliştirilmesi, kırsal bölgelerde istihdam oluşturulmasının yanısıra Moğolistan’ın ekonomik yapısına olumlu etkilerde bulunulacak.

Sonraki Haber

Cibuti’de Gabode Lisesi’ne Okul Malzemesi ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti’de Cibuti devlet lisesi olan Gabode Lisesi’ne okul malzemesi ve ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA, Cibuti’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Cibuti’de birçok alanda önemli...