Haberler

05 Mayıs 2023

TİKA’dan Moğolistan’a Tıbbi Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın kırsal bölgelerindeki sağlık altyapısının iyileştirilmesine destek olmak amacıyla Hovd vilayetinin merkez ve 16 ilçe hastanesine 20 adet oksijen konsantratörü temin edildi.

TİKA, KOAH ve Covid-19 hastaları ile kronik solunum yetmezliği olan yaklaşık 25 bin hastaya oksijen tedavisi uygulanabilmesi amacıyla Hovd vilayetinin merkezine ve 16 ilçe hastanesine 20 adet oksijen konsantratörü temin etti.

Bölgesel Teşhis ve Tedavi Merkezi’nde düzenlenen teslim törenine, T.C Ulanbatur Büyükelçisi Zafer Ateş, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Hovd Vali Yardımcısı Delgersayhan Tumag, TİKA Ulanbatur Koordinatörü Emrah Ustaömer ve Bölgesel Teşhis ve Tedavi Merkezi Başhekimi Bayartogtoh Töömöö katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Ateş, “Dost ve kardeş ülke olarak gördüğümüz Moğolistan’da ikili ilişkilerimiz her alanda gelişmeye devam ediyor. TİKA, Moğolistan’ın tüm şehirlerinde insanlara dokunan projeler yapmaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Moğolistan’ın sağlık altyapısını geliştiren projeleri önemsediklerini kaydeden Dr. Öztürk, “Moğolistan’ın kırsal bölgelerinde yaşayanlara sağlık hizmeti ulaştırabilmek için birçok projeyi hayata geçirdik. Bugün de Hovd vilayetinin neredeyse tüm ilçelerine ulaşacak bir projemiz için burada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Başhekim Töömöö de “ Hastanemizde özellikle Covid-19 sonrası solunum yetmezliği yaşayan hasta sayısında ciddi bir artış olmuştu. 20 oksijen konsantratörünün 4 adedini hastanemizde kullanıyoruz, diğerlerini ise 16 ilçedeki hastanelerimize gönderdik. TİKA’ya verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Gelecekte de iş birliğimizin devam etmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Lübnan'da Yaşayan Türkmenlere Enerji Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan'ın Türkmen Kavaşra beldesinde bir okul ile çok amaçlı salona güneş paneli sistemi kuruldu. Lübnan’ın Akkar vilayetinde bulunan Türkmen beldesi Kavaşra’da bulunan Kavaşra Lisesine ve 2022 yılında...