Haberler

02 Mayıs 2016

TİKA’dan Moğol ve Kazak Çocuklara Kreş Desteği

Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da ülkedeki Kazak vatandaşlarına yönelik faaliyet gösteren çocuk kreşi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen tadilat ve donanımın ardından hizmete açıldı.

TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu çerçevede Moğolistan genelinden birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Moğol ve Kazak çocuklarının en çok ihtiyacı olan kreşin açılışı TİKA Başkan Yardımcısı M. Süreyya Er’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Moğolistan başkenti Ulanbator’da yaşayan yaklaşık 20 bin civarında Kazak vatandaşların çocuklarına yönelik okul öncesi eğitim faaliyetinde bulunan herhangi bir kreş bulunmadığından ana okula başlayan çocuklar iki dil arasında kalıp kendini ifade etmekte zorluk çekiyorlardı. Bu nedenle Kazak halkın dil, kültür, örf ve adetlerini gelecek nesillere aktarılması amacıyla genel itibariyle sosyal yardım alanında faaliyet göstermekte olan Dost Eli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin talebi doğrultusunda TİKA’nın desteğiyle hizmete açılan kreşten yaklaşık 20 Kazak çocuk faydalanabilecek.

Söz konusu kreş, Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da yaşayan yoğun olarak Kazak ve Moğol çocuklarına yönelik faaliyet gösterecek ve Kazak çocukların kendi öz dillerinde Kazak öğretmenler görev yaptığı Moğolistan’da çocuk kreşlerinden biri olacak. Söz projenin gerçekleştirilmesi, Türk-Moğol kültürel işbirliğinin gelişmesine ve Moğolistan eğitim sektörüne katkı sağlayacak. Açılan çocuk kreşinin eğitim malzeme ve donanımı TİKA tarafından temin edildi.

Kreşin açılış törenine TİKA Başkan Yardımcısı M. Süreyya Er, TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Veysel Çiftçi, Koordinatör Yardımcısı Turan Can, TİKA Uzmanı Ömer Gündoğdu, Moğolistan Nalayh İlçe Belediye Meclis Üyesi Janarbek Rahit, Kreş Müdürü Sandugaş Hari, El Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Muhit Gylymkhan Ermekei, Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Muhit ile basın ve davetli topluluğu katıldı.

Moğol ve Kazak yetkililer açılış töreninde TİKA ve Türkiye’ye yardımlarından dolayı şükranlarını dile getirdiler.

Sonraki Haber

“Dostluk İçin Bir Ağaç da Sen Dik”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Afganistan’da başlattığı “Dostluk İçin Bir Ağaç da Sen Dik” projesi kapsamında 5000 çam ağacı fidanı dikildi. TİKA Mezar-ı Şerif PKO ve Aybek İl Çevre Koruma Müdürlüğü, Semengan Vilayeti Aybek...