Haberler

08 Ekim 2020

TİKA’dan Moğol Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) başkent Ulanbator’dan yaklaşık 200 km mesafede bulunan Öndörşireet İlçesindeki çiftçilere işlenmeyen tarım alanlarının kullanılabilmesi ve istihdamın artırılabilmesi için tarım ekipmanları desteğinde bulundu.

Başkent Ulanbator’dan yaklaşık 200 km mesafede bulunan 2100 nüfuslu Öndörşireet İlçesi 3500 hektar verimli tarım arazisi ve 3500 hektarlık mera alanına sahip. Ancak tarımsal ekipman yetersizliği ve üreticilerin finansal kapasitelerinin yetersiz olması nedeniyle sadece 1000 hektarlık alan tarımsal üretimde kullanılabiliyor. Bu nedenle halk, sebze ihtiyaçlarını diğer illerden veya başta Çin olmak üzere ithal ürünlerden karşılıyordu.

Öndörşireet Kaymakamlığının talebi üzerine, TİKA, ilçede işlenmeyen tarım alanlarının kullanılması, istihdam sağlanması ve ilçe halkının sağlıklı tarım ürünlerini tüketebilmesi amacıyla Öndörşireet tarımcılarına çim biçme makinesi, yem hasat makinesi, balya makinesi, çok işlemcili kültivatör, patates dikim makinesi, çapa makinesi, sıvı gübre makinesi, katı gübre makinesi, patates hasat makinesi ve patates, sebze, buğday ekim makinesi teslim etti. Proje ile modern tarımsal ekipmanlar sayesinde Öndörşireet İlçesi’nin yanısıra Töv vilayetine bağlı 4 ilçenin de sebze ihtiyaçlarının karşılanmasına ve yaklaşık 273 bin hayvanın yem ihtiyacının da temin edilmesine imkan sağlandı.

Tarım ekipmanlarının tesliminde konuşan Öndörşireet Kaymakamı Boldbaatar Tsedenish “İlçe halkımızın sağlıklı gıda tüketebilmesine ve refah düzeyinin yükselmesine büyük destek verdiniz. Artık tarım alanımızın hepsini işleyebileceğiz, Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türk halkına ve TİKA’ya en içten teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da Yaşayan Türklere Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Makedonya’da yaşayan Yörük Türklerine yönelik yeni bir proje hayata geçirildi. Makedonya’nın doğusunda bulunan Yörük Türk Köyü Gökçeli’nin yeni okul binasının donanımı gerçekleştirildi. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Doyran...