Haberler

12 Aralık 2016

TİKA’dan Meksiko City’de Engelli İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksiko City’de Yaşayan 200 engelliye almış oldukları mesleki eğitimler kapsamında uygulamalarına yardımcı olacak ekipman desteğinde bulunuldu.

Meksika Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü (INEGI) resmi verilerine göre Meksika Birleşik Devletlerinde toplam 5.739,210 engelli insanın yaşadığı ve bunlardan 500.000 kişinin Meksiko City’de ikamet ettiği belirtiliyor. Meksiko City Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Engelli Kişilerin Entegrasyonunu Geliştirme Enstitüsü (INDEPEDI) Meksiko City’de engellilere yönelik uygulanacak kamu politikalarının tasarımı, takip edilmesi ve değerlendirilmesinden sorumlu kuruluş olma özelliğini taşıyor.

Enstitünün asıl amacı engelli insanlara fırsat eşitliği sağlamak sureti ile yaşam kaliteleri arttırmak. Bunu yaparken engelli insanların günlük yaşamın her alanında aktif ve sürekli katılımlarını sağlamaya yönelik sosyal, kurumsal ve yasal mekanizmaların oluşturulmasına çalışılıyor.

Bahse konu düzenlemeler çerçevesinde; INDEPEDI Meksiko City’de yaşayan engelli 81.000 kişiye düzenli maaş ödemesi yapılıyor. Ülkemizde olduğu gibi engelliler toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanmakta ve bazı vergi avantajlarından faydalanıyorlar. Durumu müsait olmayanlara evde ücretsiz sağlık ve ilaç hizmeti sunuluyor. Ayrıca engel durumu müsait olanlara yönelik Meksika İş Eğitim Enstitüsü (ICAT) işbirliğinde meslek edindirme kursları düzenleniyor. Bu kursları başarı ile tamamlayanlara sertifika verilmek sureti ile kendi işlerini kurmaları için küçük çaplı maddi destek sağlanıyor.

Bu kapsamda Meksiko City’de yaşayan engellilere yönelik sunulan Cep Telefonu ve Bilgisayar Tamir kurslarını başarı ile tamamlayan 200 engelliye almış oldukları eğitimleri sergilemeleri için gerek duydukları Cep Telefonu ve Bilgisayar Tamir Setleri, TİKA tarafından temin edildi.

Meksiko City’de yaşayan engellilerin iş hayatına katılımları konusunda gerek duydukları tamir kitleri Meksiko City Belediye Başkanı Miguel Angel Mancera, Engelli Kişilerin Entegrasyonunu Geliştirme Enstitüsü Genel Direktörü Fidel Perez De Leon, Meksika İş Eğitim Enstitüsü Genel Direktörü Juan Carlos Foncerrada Berumen, TİKA Meksika Koordinatörü Muhammed Ünal ve engelli yakınlarının katılımı ile kursu başarı ile tamamlayan engellilere dağıtıldı.

Meksiko City Belediye Başkanı Miguel Angel Mancera, TİKA tarafından engellilere yönelik verilen desteğin kendileri için önemli olduğunu ve önümüzdeki sene engellilere yönelik yeni sunulacak meslek edindirme kurslarında Türkiye’nin tecrübesinden faydalanmak istediklerini ifade etti. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Gine Bissau Ulusal Meclisi’ne Bilişim Malzemeleri Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine Bissau Ulusal Meclisi’ne bilişim malzemeleri desteğinde bulunuldu. TİKA, Gine Bissau’da idari ve sivil alt yapıların geliştirilmesi ve kapasitenin artırılmasına yönelik projelerine hız kesmeden devam ediyor. Bu...