Haberler

14 Mayıs 2017

TİKA’dan Meksika’daki Türkiye İlkokuluna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksika Birleşik Devletlerinin başkenti Meksiko’da bulunan Türkiye İlkokuluna okul malzemesi ve eğitici ekipman desteğinde bulunuldu. 

TİKA Meksika’da eğitim alanındaki projelerine bir yenisini daha ekledi. Meksika Birleşik Devletleri’nin başkenti Meksiko’da bulunan Türkiye İlkokuluna yönelik TİKA tarafından okul malzemesi ve eğitici ekipman desteğinde bulunuldu. 1970 yılında kurulan 14 sınıflı ilkokul Meksika’da “Türkiye” adı altında hizmet veren tek devlet okulu. Bulunduğu bölge itibari ile düşük gelir seviyesine sahip ailelerin çocuklarına eğitim sunan okul, fiziksel olarak ve eğitim malzemeleri yönünden desteğe ihtiyaç duymaktaydı. 6 ile 12 yaş aralığında toplam 404 öğrencinin eğitim aldığı okulun her sınıfta ortalama 30 öğrenci eğitim görüyor.

Proje kapsamında TİKA tarafından temin edilen okul malzemeleri ve eğitici ekipmanlar T.C. Meksiko Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Fikret Türkeş, Okul Müdiresi Maria Valencia Alamilla, TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal ile okulda görevli öğretmenler, öğrenciler ve ailelerinin katıldığı bir törenle okul idaresine teslim edildi. Törende konuşan T.C. Meksiko Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Türkeş, TİKA tarafından gerçekleştirilen proje sayesinde her iki ülkenin daha da yakınlaştığını ve ilişkilerinin ilerletilmesine katkı sunduğunu ifade etti. Türkeş, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği olarak Türkiye İlkokulu ile gurur duyduklarını ve okulda eğitim alan çocukların yetişmesinde katkısı olan öğretmelere ve ailelerine teşekkürlerini iletti.

TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal, TİKA olarak önem verdikleri sektörlerin başında eğitimin yer aldığını ifade etti ve bu kapsamda faaliyet bölgelerinde yer alan ülkelerde, özellikle çocuklara yönelik sunulan eğitim-öğretim faaliyetlerinin kalitesinin artırılmasına yönelik projeler gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.  Ünal “Ayrıca bugün burada yapmış olduğumuz proje ile geleceğin büyükleri olacak çocukların bilgiye daha kolay ulaşmaları ve daha sağlıklı sınıf ortamında eğitim görmelerine destek olunmuştur. Bugün Türkiye İlkokulunda eğitim alan küçük kardeşlerimizi ileride yükseköğretim konusunda da ülkemizde öğrenci olarak misafir etmeyi ve kültürlerimizi daha geniş alanda paylaşmayı umarız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Tören sonrasında okul öğrencileri bir gösteri programı düzenledi ve vermiş olduğu samimi destekten dolayı Türkiye'ye teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteğiyle Karadağ'da Osmanlı Arşivleri Sergisi

Karadağ’da bulunan 17 ve 18’inci yüzyıllara ait dönemin Osmanlı ve Karadağ ilişkilerini yansıtan Osmanlıca Berat ve Fermanların tanıtım sergisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle başkent Podgoritsa’da gerçekleştirildi. Karadağ’ın önemli tarihi ve turistik...