Haberler

14 Haziran 2018

TİKA’dan Meksika’da Sera Kurulumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksika’da sebze üretimini desteklemek ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıtım yapılması kapsamında iki sera kuruldu.

Meksika Şehri’nde kırsal kesimden gelen göçler sebebiyle sosyo-ekonomik marjinalleşmenin en yoğun olduğu ve kamu hizmetlerinin istenilen düzeyde verilemediği bölgelerin başında Iztapalapa ilçesi geliyor. İlçede geçim sıkıntısı çeken insanlara yönelik hizmet vermek üzere kurulan 2 serada, domates, pazı, kereviz, kişniş, turp ve havuç gibi ürünler yetiştiriliyor.

Sebze paketi desteğinin yanında kadınlara yönelik kırsal üretim, küçük ölçekli bitki üretimi, dikey ve hidroponik (topraksız) bahçe üretimi konularında kurslar ve atölye eğitimleri de veriliyor. Geçtiğimiz yıl kötü hava koşulları seraların harap olmasından neden olmuştu. Üretim durmuş ve ihtiyaç sahibi insanlara yapılan sebze yardımları kesilerek, kadınlara verilen atölye eğitimlerinin de durmasına yol açmıştı.

Seralar TİKA tarafından yenilenerek, yılda 300.000 kişiye hizmet vermesi sağlandı. Domates fidelerinden ilk hasadı alan kadın çalışanlar sevinç ve mutluluklarını açılış töreninde TİKA ile paylaştı.

Verilen destekten dolayı TİKA’ya teşekkür eden belediye yetkilileri de sebze üretimi konusundaki atölye eğitimlerine de en kısa zamanda yeniden başlanacağını ifade ettiler.

 

 

Sonraki Haber

TİKA Japonya’da İlk Kez İftar Sofrası Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Japonya'da ilk kez verdiği iftara, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Japonya Müslümanlar Derneği Başkanı Amin Tokumatsu, TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Dairesi Başkanı...