Haberler

24 Mayıs 2017

TİKA’dan Meksika’da Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Meksika’da Programa Soldaderas Güçlü Kadın Güçlü Meksika Programı” kapsamında desteğe muhtaç bekâr annelere yönelik meslek edindirme, istihdam oluşturma ve ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla dikiş-nakış atölyesi kurdu.

Meksika’nın başkenti ve en büyük şehri Meksiko City, düzenleyici yetkilere sahip olan fakat iç yönetimlerinde tamamen özerk olmayan 16 ilçeden oluşuyor. Iztapalapa, 2 milyon nüfusu ile ülke genelinde en kalabalık ilçe olma özelliği taşıyor. Meksiko City’de yaşayan toplam nüfusun %20.54’ü Iztapalapa sınırları içerisinde ikamet ediyor. İlçedeki çarpık yapılaşma ve altyapı sorunları birçok insanın temel hizmetlerden yararlanmasından mahkum bırakıyor. Iztapalapa hayatın bir nebze olsun ucuz olmasından dolayı özellikle 1980-1990 yılları arasında ülkenin kırsal kesimlerinden yeni iş imkânları ve diğer ekonomik sebeplerden dolayı başkent Meksiko City’e göç eden ailelerin akınına uğradı. İşsiz genç nüfus oranının yüksek olduğu ilçede sakinlerinin çoğu yoksulluk sınırının altında yaşıyor. İlçedeki nüfus yapısı dikkate alındığında genel olarak ailelerin geçim yükü kadınların omuzlarında. Genç yaşta çocuk sahibi olunması ve çeşitli sebeplerden dolayı kadınların çocukları ile birlikte tek başına kalması ciddi sıkıntılara yol açmakta.

2017 yılında hayata geçirilen Programa Soldaderas Güçlü Kadın Güçlü Meksika Programı kapsamında TİKA tarafından Iztapalapa ilçesinde ekonomik sosyal marjinalleşmenin yüksek olduğu Xalpa semtinde yaşayan ve desteğe muhtaç bekâr annelere yönelik meslek edindirme faaliyetleri kapsamında bir dikiş nakış atölyesi kuruldu. Iztapalapa ilçesinde ailelerinin geçimini sağlamaya çalışan (aile reisi) toplam 301.118 kadın yaşıyor. Kurulan dikiş-nakış atölyesi ile Xalpa semtinde yaşayan yaklaşık 9.000 aile reisi kadına yönelik kurs hizmeti verilmesi hedefleniyor.

TİKA’nın katkıları ile kurulan dikiş-nakış atölyesinin açılış törenine TİKA DOGAL Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun, Santa Catarina Bölge Direktörü Cutberto Panchi Sanchez, Iztapalapa Kalkınma Promosyon Bölüm Şefi Laura Patricia Flores Chavez, Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal, eğitim alan kadınlar ve ilçede yaşayan vatandaşlar katıldı. Törende konuşan TİKA DOGAL Daire Başkanı Dr. Nurdun, TİKA olarak bu yıl başlatılmış olan programa Soldaderas Güçlü Kadın Güçlü Meksika Programı altında kadınlara yönelik meslek edindirme eğitimleri kapsamında yaptıkları ilk projeyi açmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

TİKA DOGAL Daire Başkanı Dr. Nurdun, “Tüm dünya ülkelerince 2000 yılında kabul edilen binyıl kalkınma hedefleri kapsamında Türkiye olarak faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde cinsiyet eşitliğinin teşvik edilmesi ve kadınların güçlendirilmesine yönelik üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz” ifadelerinde bulunara, kadınların kendi ayakları üzerinde durmasına yönelik projelere TİKA olarak devam edeceklerini belirtti.

Bölge Direktörü Cutberto Panchi Sanchez, TİKA’nın kadınların çalışma hayatına katılımları konusunda vermiş olduğu desteğin önemli olduğunu ve ilçelerinde yaşayan kadınların toplum içindeki yerlerini sağlamlaştırması ve birey olarak söz sahibi olmalarına katkı sağlayacağından dolayı Türkiye’ye sonsuz teşekkürlerini iletti. 

Sonraki Haber

Etiyopyalı Su Uzmanlarına Tecrübe Paylaşımı Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Etiyopya Su Teknolojisi Enstitüsü’nün kurum uzmanlarından oluşan heyet su kaynakları yönetimi alanında tecrübe paylaşımında bulunmak amacıyla Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Etiyopya Su Teknolojisi...