Haberler

27 Temmuz 2018

TİKA’dan Makedonya Ceza İnfaz Kurumları’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya Ceza İnfaz Kurumları’na teknik donanım desteğinde bulunuldu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Makedonya’daki Kamu Kurumlarının Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Programları” kapsamında, Makedonya Adalet Bakanlığı’na bağlı Ceza İnfaz Kurumlarının teknik altyapısının uluslararası standartlara ulaşması ve söz konusu kurumların hizmet sunumuna ivme kazandırılması amacıyla masaüstü bilgisayar, yazıcı, fotokopi cihazından oluşan teknik donanım desteği verildi. Temin edilen ekipmanlar, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Üsküp’te gerçekleşen törene Makedonya Cumhuriyeti Adalet Bakanı Renata Deskoska, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden, Ceza İnfaz Kurumları Genel Müdürü Jovica Stoyanoviç ile Makedonya genelinde görev yapan ceza infaz kurumu müdürleri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Adalet Bakanı Renata Deskoska, TİKA’nın adalet alanında vermiş olduğu tüm desteklerden dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini sundu. Bakan Deskoska, Makedonya’daki cezaevlerinde şartların iyileştirilmesi sürecinin devam ettiğini, hükümetlerinin temel amaçlarından birinin de; cezaevlerindeki mahkûmlara daha iyi şartların oluşturulması olduğunu ifade etti. Bu doğrultuda tüm dost ülkelerle işbirliğine açık olduklarını, dost bir ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin de Makedonya’da sadece infaz kurumlarında değil, tüm adalet alanındaki şartların geliştirilmesinde önemli yardımı bulunduğunu belirtti.

Törende konuşan TİKA Üsküp Program Koordinatörü Ayden, TİKA olarak Makedonya Adalet Bakanlığı’ yla 2012 yılından itibaren kurumsal altyapıların güçlendirilmesi kapsamında birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, Kalkandelen ve Gostivar Asliye Mahkemeleri, Üsküp Temyiz Mahkemesi ve Devlet Avukatlığı ile Yargıtay Başkanlığı, Hakimler Yüksek Kurulu ve Anayasa Mahkemesi olmak üzere yargı alanında faaliyet gösteren kurumların kamusal hizmet kalitelerinin artırılması kapsamında projeler gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bu proje ile Makedonya Adalet Bakanlığına bağlı Ceza İnfaz Kurumları’nda kullanılmak üzere bilişim altyapısının güçlendirmesi ve bu kurumların  tamamında kullanılacak olan bu donanım malzemeleriyle hizmet sunumunda kalitenin ve hızın arttırılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

2018 Tecrübe Paylaşım Programı Başlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)​ tarafından THY, Anadolu Ajansı ve TRT iş birliğinde üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amacıyla düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı’nın tanıtım toplantısı yapıldı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türk...