Haberler

21 Eylül 2020

TİKA’dan Lübnanlı Kadınlara İş İmkanı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan’ın Iqlim El Kharroub bölgesinde yaşayan ev kadınlarına tavukçuluk eğitimi vererek, malzeme ve ekipman desteğinde bulundu.

TİKA tarafında Lübnan’da tarım ve hayvancılığın geliştirimesine ve kırsal kalkınmaya yönelik gerçekleştirilen proje sayesinde, bölgede yaşayan ev kadınları, Lübnan Tarım Bakanlığı uzmanlarınca verilen eğitimler ve yerelden temin edilen verimli cins tavuklar, ekipman, yem, ilaç desteği ile tavuk ve yumurta üreterek gelir elde etme imkanına kavuştu.

25 ev kadınına yönelik olarak Lübnan Besme Derneği işbirliğinde yürütülen proje ile hane ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın yaptığı açıklamada, ekonomik krizin doğurduğu işsizlik ve yoksulluğa karşı Lübnan'daki destek projelerini sürdürdüklerini belirtti. Ülkenin güney kesimindeki Cebel Lübnan vilayetine bağlı İklim Harrub bölgesinde onlarca ev kadınına tavukçuluk eğitimi ile malzeme ve ekipman desteği sağladıklarını aktaran Aydın, şunları söyledi: "Lübnan’da tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine ve kırsal kalkınmaya yönelik girişimler kapsamında gerçekleştirilen proje ile bölgede yaşayan ev kadınları, Lübnan Tarım Bakanlığı uzmanlarınca verilen eğitimler, yerelden temin edilen verimli cins tavuklar, ekipman, yem, ilaç gibi gibi çeşitli malzemeler ile modern kümesler sayesinde tavuk ve yumurta üretimi ve ticareti yapma olanağına kavuştu."

Aydın, Lübnan yerel Besme Derneği iş birliğinde temin edilen kuluçka makineleri ile projenin sürdürülebilirliğine ve hane ekonomisine katkı sağlanmasını amaçladıklarını ifade etti.

Çeşitli kalkınma ve yardım çalışmalarıyla Lübnan'da faaliyet gösteren TİKA, geçen hafta "Gençlere Yönelik Arıcılık Projesi" kapsamında Cebel Lübnan vilayetinde 50 gence arıcılık eğitiminin yanı sıra gerekli malzeme ve ekipman desteği sağlamıştı.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan ve Ukraynalı Uzmanlara Eğitim

"Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde Kırgızistan Emniyet Mensuplarına yönelik olarak “Seçim Güvenliği Eğitimi” verildi. Kırgızistan emniyet mensubu 14 polise yönelik olarak düzenlenen...