Haberler

18 Eylül 2020

TİKA’dan Lübnanlı Gençlere Yönelik Arıcılık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Chouf bölgesinde yaşayan gençlere arıcılık eğitimi ve malzeme desteği verildi.

Ciddi bir ekonomik darboğazdan geçen Lübnan’da işsizlik oranı her geçen gün artış gösteriyor. Ayrıca gıda ürünlerinin yaklaşık %80’inin ithal olması ve Lübnan Lirası’nda görülen rekor değer kayıpları temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarına yansıyarak yaşam şartlarını güçleştiriyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilen “Gençlere Yönelik Arıcılık Projesi” kapsamında Lübnan’ın güneyinde bulunan Chouf bölgesinde yaşayan 50 gence arıcılık eğitiminin yanı sıra gerekli malzeme ve ekipman desteği sağlandı.

Lübnan Besme Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen, kırsal kalkınmaya ve bölge halkının sosyo ekonomik altyapısının güçlendirilmesine katkı sağlaması amaçlanan proje kapsamında farklı etnik unsurlardan 50 katılımcıya verilen eğitimler sonrası arı kovanı, arı kolonisi, koruyucu elbise, bal süzme makinesi, varil ve kavanozların yanı sıra ilaç ve vitamin gibi malzeme desteği verildi.

Projenin, Lübnan’ın kırsal kesiminde ekonomik zor koşullarda yaşayan halka istihdam ve ek gelir olanağı sağlaması planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Hırvatistan’da 3 Boyutlu Modelleme ve Yazıcı Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Hırvatistan'ın Zabok şehrinde, bölgedeki 14-30 yaş arasındaki gençlere yönelik faaliyetler yürüten Zagor Dernekler Ağı iş birliğinde düzenlenen 100 saatlik “Temel Düzey 3 Boyutlu Modelleme ve 3 Boyutlu...