Haberler

29 Temmuz 2022

TİKA’dan Lübnan Üniversitesine Kapasite Artırım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan Üniversitesi Trablusşam Bilim ve Teknoloji Fakültesi Biyoteknoloji Araştırma Merkezine kapasite artırım desteğinde bulundu.

TİKA, üniversite bünyesindeki Biyoteknoloji Araştırma Merkezine, ters ışık mikroskopu, dondurarak kurutma cihazı, elektroforez cihazı için güç kaynağı, protein analizi, görüntüleme ve santrifüj cihazı hibe etti. Lübnan Üniversitesi Bilim Fakültesi ve Halk Sağlığı Fakültesin akademisyenleri, araştırmacılar ve üniversite öğrencilerinin bilimsel çalışmalar yaptığı merkezde bakteriler, virüsler ve Covid-19 başta olmak üzere birçok hastalık üzerine çalışmalar da yapılıyor.

“Lübnan, TİKA’nın en aktif çalıştığı ülkeler arasında”

Proje hibe törenine Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Lübnan Koordinatörü Orhan Aydın, Bilim ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Favaz Ömer ve akademisyenler katıldı. Törenden sonra konuşan Büyükelçi Ulusoy, "TİKA’nın son dönemde en aktif çalıştığı ülkeler arasındaki Lübnan’ın ikinci büyük şehri Trablus’ta, ülkenin tek devlet üniversitesi olan Lübnan Üniversitesine yeni bir kapasite artırımı desteği verilmesinden mutluluk duyduk." ifadelerini kullandı.

Zor dönemden geçen Lübnan’a destek

Lübnan'ın ekonomik ve mali açıdan sıkıntılı bir dönemden geçtiğini hatırlatan Ulusoy şunları kaydetti: "Bu destek, zor bir dönemden geçen ülke koşullarında faaliyetlerini sürdürmekte zorlanan Lübnan Üniversitesinde biyoteknoloji alanında yürütülen akademik çalışma ve eğitim faaliyetlerinin daha sağlıklı şekilde yürütülmesini sağlayacak. Bu TİKA projesi, ülkemizin Lübnan’a her alanda verdiği desteğin yeni bir somut tezahürünü teşkil ediyor."

Sonraki Haber

Gineli Kadın Çiftçilere TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) ekonomisi tarım ve turizme dayalı olan Gine Cumhuriyeti’nde bulunan Kassa Adası’nda yaşayan kadın çiftçilere tarımsal ekipman, gübre ve sebze tohumu desteğinde bulunuldu. TİKA ve Kassa Adası Belediye Başkanlığı...