Haberler

22 Şubat 2022

TİKA’dan Lübnan’ın Mesleki Eğitim ve Kapasite Artırımına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Beyrut’un Burj el Barajne bölgesinde 2 adet mesleki eğitim sınıfı kurdu. 

Meslek edindirme projeleri kapsamında gerçekleştirilen proje ile Lübnan’da başta Filistinliler olmak üzere mültecilere yönelik faaliyetler yürüten Gawth İnsani Yardım Derneği’nin Burj el Barajne bölgesinde bulunan merkez binasında yer alan ve atıl durumda bulunan 2 sınıfın tadilatı yapılarak, gerekli malzeme ve elektronik ekipman desteği sağlandı.

Cep telefonu tamir ve bakım ile elektrik tamir ve bakım sınıflarına dönüştürülerek kurulan mesleki eğitim merkezinin bulunduğu bölgede 25 bin genç yaşıyor.

Proje sonrası düzenlenen 4 aylık eğitimi başarıyla tamamlayan 36 katılımcının sertifikaları, T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın, Gawth İnsani Yardım Derneği Başkanı ve dernek üyelerinin katılımıyla düzenlenen törende teslim edildi.

Tören sonrası Sadakataşı Derneği tarafından eğitimini başarıyla tamamlayan bir katılımcıya sağlanan destekle açılan telefon tamir dükkanı ziyaret edildi.

TİKA tarafından yürütülen proje ile Lübnan’da yüksek seviyelere ulaşan ekonomik kriz ve işsizlik ortamından en çok etkilenen kesim olan mültecilerin işsizlik oranının düşürülmesine katkı sağlaması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkiye’den temin edilen 5 adet kuvöz Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’da düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Kongo Demokratik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığında gerçekleştirilen törene Büyükelçi Mehmet Ülkü, Kongo...