Haberler

07 Ekim 2022

TİKA’dan Lübnan’daki Cami ve Taziye Salonuna Malzeme ve Güneş Enerjisi Sistemi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından ülkenin kuzeyinde bulunan El Bireh Saadine Köyündeki cami ve taziye evi için güneş enerji sistemi kurularak, taziye evine donanım desteği sağlandı.

El Bireh Saadine Köyünde köy halkı tarafından temin edilen arazi üzerine inşa edilen caminin ve bitişiğinde boş halde bulunan taziye evinin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere güneş enerji sistemi kuruldu. Ayrıca taziye, düğün, nişan, bayramlaşma gibi tüm toplantı ve kutlama etkinlikleri için kullanılmak üzere inşa edilen taziye evine klima, ses sistemi, ocak, buzdolabı, perde, minder, sandalye, masa, sehpa gibi gerekli eşyalar temin edildi.

Cami ve taziye evi, Saadine köyü ile birlikte komşu Darin köyü halkı ve her iki köyde yaşayan Suriyeli mültecilerle birlikte toplam 5 bin kişiye hizmet vermekte.

Proje için düzenlenen açılış törenine T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Program Koordinatörü Orhan Aydın, Saadin ve Darin köyü muhtarları, din adamları, köy halkı ve Suriyeli mülteci temsilcileri katıldı.

Sonraki Haber

Kemik Eklem 2022 Kongresi KKTC’de Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Kemik ve Eklem Cerrahisi Derneği tarafından düzenlenen Kemik Eklem 2022 Kongresi KKTC’de gerçekleştirildi. Kongreye, Türkiye ve KKTC’nin yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Bosna-Hersek Cumhuriyetinden 350 bilim insanı...