Haberler

27 Ocak 2022

TİKA’dan Lübnan’da Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Charity Hub Derneği işbirliğinde Lübnan’da kadınlara meslek edindirmek ve meslek sahibi yapmak amacıyla çikolata üretim ve satış atölyesi kuruldu.

Charity Hub Derneği Lübnan genelinde faaliyet yürüten ve özellikle Beyrut limanı patlaması sonrası gerçekleştirilen ev, işyeri tadilatı, gıda, ilaç ve hijyen malzemesi gibi insani yardımlarla ön plana çıkan bir kuruluş olarak tanınmaktadır.

TİKA ve Charity Hub Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile Lübnan’da özellikle son dönemde yaşanan ekonomik kriz ve tarihi seviyelere ulaşan işsizlik ortamında, işsiz kadınlara meslek edindirmek amacıyla bir çikolata üretim ve satış atölyesi kuruldu.

Atölyenin açılışına T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın ve Charity Hub Derneği yetkilileri katıldı.

Proje için oluşturulan “Choco Pundit” markası altında çoğunluğu yerli malzemelerle gerçekleştirilen çikolata imalatlarıyla, ithalata bağımlılığın azaltılmasına ve satın alma gücü rekor seviyelere inen halkın uygun fiyatlarla çikolataya erişimine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Ayrıca proje kapsamında çeşitli türlerde çikolata üretimi, hijyen, paketleme, satış ve pazarlama konularında eğitimler de verilerek, işsiz ve çoğunluğu kadın olmak üzere 6 kişiye tam zamanlı, 2 kişiye yarı zamanlı istihdam sağlandı. Atölyede üretilen çikolataların satışından elde edilen gelirler ise Charity Hub Derneği’nin gerçekleştirdiği insani yardım faaliyetlerinde kullanılıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Tacikistan’da Norak Kadın Cezaevine Atölye Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan Cumhuriyeti Adliye Bakanlığı Ceza İnfaz Genel Müdürlüğüne bağlı ülkenin tek kadın cezaevi olan Norak Kadın Cezaevinde üretim, mesleki eğitim ve rehabilitasyon amaçlı makarna üretim imalathanesi ve dikiş...