Haberler

03 Eylül 2021

TİKA’dan Lübnan’da İleri Tarım Araştırma Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Amerikan Beyrut Üniversitesi Süt Ürünleri İşleme Atölyesi ve Laboratuvarında iyileştirme çalışması gerçekleştirdi. Proje kapsamında eğitim programına katılanlar için sertifika programı düzenlendi.

Lübnan'ın üretim kapasitesinin artırılması hedefi doğrultusunda TİKA tarafından, süt ürünleri alanında araştırma ve geliştirme çalışmalarının desteklenmesine yönelik proje gerçekleştirildi. TİKA, Lübnan’ın önde gelen üniversitelerinden Amerikan Beyrut Üniversitesinin, İleri Tarım Araştırma Merkezi (AREC)  bünyesindeki Süt Ürünleri İşleme Atölyesi ve Laboratuvarında iyileştirme çalışması yaptı.

1953 yılında Bekaa Vadisi’nde 100 hektarlık alana kurulan ve bugüne kadar tarım, hayvancılık, çevre ve su yönetimi alanlarında birçok yenilikçi çalışma yapan AREC’in Süt Ürünleri İşleme Atölyesi ve Laboratuvarına ayrıca gıda güvenliği, hijyen, yerli ve yabancı peynir çeşitleri ile yoğurt, tereyağı gibi süt ürünlerinin üretimi, paketlenmesi, planlama, markalaşma ve pazarlama konularında 7 dönem halinde çoğunluğu kadın toplam 105 kişiye eğitim verildi.

Açılış törenine AUB Tarım Fakültesi Dekanı Ammar Olabi, AREC Müdürü Mustafa Haydar ve TİKA Beyrut Program Koordinatörü Orhan Aydın katıldı. Dekan Olabi açılış konuşmasında, sağladığı destek için Türkiye Cumhuriyeti'ne ve TİKA’ya teşekkür etti. AREC Müdürü Haydar ise Lübnan'da yaşanan tarihi ekonomik kriz sebebiyle uzun süredir kapalı halde bulunan tesisin iyileştirme çalışması ve düzenlenen eğitimler için Türkiye'ye minnettar olduklarını belirterek artık Lübnan için çok daha önemli hale gelen tarım ve hayvancılık alanında TİKA ile daha fazla işbirliği projesi gerçekleştirmeyi arzuladıklarını ifade etti.

Açılış etkinliği, yapılan konuşmaların ardından, eğitim alan çiftçilere yönelik sertifika töreniyle son buldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan VII. Uluslararası TURKCESS Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi’ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), bu yıl yedincisi düzenlenen Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi’ne destek sağladı. 1-3- Eylül 2021 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde VII. Uluslararası TURKCESS Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi...