Haberler

17 Kasım 2023

TİKA’dan Lübnan’da Balıkçılık Limanına Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Lübnan’ın Amchit şehrinde balıkçılık kooperatifinin desteklenmesi amacıyla tekne bakım istasyonu kuruldu.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında Amchit Balıkçı Limanında tekne yolu ve tekne bakım platformu oluşturularak personel ile malzemeler için üç bölümden oluşan ofis ve depo binası inşa edildi. Proje ile, balıkçılar teknelerinin bakımı için yılda iki kez ödedikleri mobil vinç ve tekne bakım maliyetlerinden kurtulmuş olacak.

Av yasağına uyulması ve üyelerinin küçük tekne sahibiplerinden oluşması sebebiyle Lübnan balıkçılık sektöründe önemli bir konumda bulunan Amchit Limanı Balıkçılık Kooperatifi iş birliğiyle gerçekleştirilen projenin açılışına Amchit Belediye Başkanı Antoin ISSA, Su ve Balıkçılık Genel Müdür Yardımcısı Mohamad Bıkkı, TİKA ODAF Dairesi Başkanı Bülent Korkmaz, Amchit Limanı Balıkçılık Kooperatifi üyesi balıkçılar katıldı.

Proje için Türkiye’ye teşekkürlerini sunan Kooperatif Başkanı Hassan Rızk artan maliyetler karşısında projenin balıkçılara ve kooperatife katkı sağlayacağını ifade etti.

Sonraki Haber

Arnavutluk-Türkiye İlişkilerinin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Tiran’da “Arnavutluk-Türkiye İlişkilerinin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği” Uluslararası Bilimsel Sempozyumu düzenlendi. 2023 yılının Arnavutluk-Türkiye ilişkilerinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olması münasebetiyle T.C. Tiran Büyükelçiliğinin himayelerinde,...