Haberler

26 Eylül 2018

TİKA’dan Libyalı Öğretmenlere Mesleki Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Trablus Büyükelçiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde farklı meslek branşlarından 12 kişilik Libyalı öğretmen heyetine İstanbul’da mesleki eğitim verilmeye başlandı.

Libyalı öğretmenler heyeti, Trablus'ta 1898'de Sultan 2. Abdülhamit döneminde inşa edilen "Medresetu'l Fünun ve's-Sanayii' el-İslamii" – Trablus İslami El Sanatları ve Zanaatları Meslek Okulu'nda görev yapan öğretmenlerden oluşuyor. İSMEK tarafından mesleki kapasitelerini arttırmak ve kendilerini geliştirmek üzere cuma gününe kadar farklı kurs merkezlerinde çeşitli branşlarda İSMEK hocaları tarafından eğitimler verilecek.

Eğitim kapsamında şehre gelen öğretmenlere Fatih'teki İSMEK Tasarım ve Üretim Merkezinde Metal İşlemeciliği (Altın ve Gümüş Süsleme)  branşında "Kuyumculuk", Üsküdar Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesindeki İSMEK kursunda da Dericilik branşında "Deri Süslemeciliği-Aksesuarları" eğitimleri verildi. Heyetin cuma gününe kadar çeşitli eğitim merkezlerinde farklı branşlarda eğitimi sürecek.

İki günde yapabildiklerimize biz bile şaşırdık

Fatih'teki İSMEK Tasarım ve Üretim Merkezinde "Metal İşlemeciliği (Altın ve Gümüş Süsleme)" branşında "Kuyumculuk" alanında eğitim gören Libyalı öğretmen Salah Farac Ebu Galiye, Libya'daki eğitimlerin Türkiye'deki gibi olmadığını belirterek, "Eğitim süresinin daha uzun olmasını isterdik. İki günde yapabildiklerimize biz bile şaşırdık. Eğitimin süresi daha uzun olsaydı daha çok faydalanabilirdik. Kısa olması nedeniyle sadece bizim için bir deneyim oldu, daha uzun süreli eğitimlere gelmek isteriz." diye konuştu.  TİKA, Trablus Belediyesi, İBB, ve İSMEK'e kendilerine bu imkanı verdikleri için teşekkür eden Ebu Galiye, eğitim süresinin uzatılmasını ve yeni eğitimler olursa katılmak istediklerini dile getirdi. Ebu Galiye, iki günde kolye ve yüzük yaptıklarını kaydederek, "Benim için güzel bir fırsattı ama eğitim daha uzun olursa öğrencilere daha fazla bilgi aktarabilirim." dedi. Celal Şuşen de eğitim süresinin uzatılmasını isteyerek, "Tekrardan daha deneyimli, daha uzun süreli bir eğitim görüp öğrencilerimize o eğitimi vermek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Fatih'teki İSMEK Türk İslam Sanatları Merkezinde eğitim gören Muhammed El-Acemi İbrahim ise güzel bir organizasyon olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti: "Daha çok istifade etmek amacıyla eğitimin daha uzun süreli olmasını isteriz ama bu kısa zamanda da elimizden ne gelirse, olabildiğince faydalanmaya çalışıyoruz. Burada her şey bulunabiliyor ama bizde kısıtlı malzeme var, ortam sıkıntılı. Dolayısıyla eğitim burada daha rahat ve daha tecrübeli kişilerden alınıyor. Bu eğitim 3-4 ay sürse çok iyi bir deneyim kazanırız, bunu da Libya'ya taşırız."

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ’da Okul Öncesi Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da Stara Varoş bölgesinde “Djina Vrbica” Anaokulu’na donanım desteği sağladı. 2018 yılı eğitim yılı kapsamında TİKA ve Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde tamamlanan Stara Varoş “Djina...