Haberler

24 Temmuz 2018

TİKA’dan Libya’ya Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Libya’nın Yafren kentinde Libya Sosyal İşler Bakanlığı işbirliğinde "Yafren Gençlik Sosyal Eğitim Merkezi ve Bilgisayar Laboratuvarı Projesi" hayata geçirildi.

Uzun süredir siyasi ve ekonomik krizler ile mücadele etmek zorunda kalan Libya başta eğitim olmak üzere birçok sosyal alanda zorluklar yaşıyor. Libya Sosyal İşler Bakanlığı Yafren İli Şubesi talebine üzerine, Libya Devletinin sosyal hizmetlerde bulunan kurumlarına destek olmak amacıyla, başta gençler olmak üzere toplumun tüm kesimleri için sosyal eğitim merkezi kurulmasına karar verildi. Bu kapsamda TİKA, Libya Sosyal İşler Bakanlığı Yafren İli Şubesi ve Yafren Belediyesi işbirliğinde  "Yafren Gençlik Sosyal Eğitim Merkezi ve Bilgisayar Laboratuvarı Projesi" hayata geçirildi.

Törende konuşan Yafren Belediye Başkanı Hüseyin Ka’fu, TİKA’nın desteği ve yardımlarıyla merkezi açtıklarını, bu vesileyle de TİKA’ya teşekkür ettiklerini ve işbirliğinin diğer alanlarda da devam etmesini temenni ettiklerini ifade etti.

Sosyal İşler Bakanlığı Yafren İli Müdürü Muna Muhammed Abulhul ise, TİKA, Sosyal İşler Bakanlığı ve Belediye işbirliğinde gerçekleştirilen proje nedeniyle çok memnun olduklarını ve TİKA’ya müteşekkir olduklarını, projenin bölge gençlerine çok katkı sağlayacağını ifade etti.

Yafren ili, Osmanlı idaresi döneminde Trablusgarp Eyaleti’nin Cebel Sancağının merkezi olması itibariyle de Türk-Libya tarihine dair izler taşıyor. Libya’nın dağlık bölgesinde bulunan kente Türkiye’nin, TİKA eliyle gerçekleştirdiği proje sayesinde bölge sakinlerine ve toplumun tüm kesimlerine çeşitli alanlarda yaygın eğitim kurslarının düzenlenmesi planlanıyor.   

Sonraki Haber

TİKA’dan Makedonya’da Türkçe Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  Gazi Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesi işbirliğinde Makedonya’da Türkçe eğitim veren ilkokul sınıf öğretmenlerine  “Hizmetiçi Eğitim Programı” düzenledi. Gazi Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesi’nden...