Haberler

05 Nisan 2017

TİKA’dan Libya’daki Görme Engelliler İçin Örnek Proje

Libya'nın Trablus ve Misurata kentlerinde görme engelliler için "Beyaz Baston Projesi" Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirildi.

TİKA ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğinde uygulanan “Beyaz Baston Projesi” Trablus ve Misurata olmak üzere iki ilde gerçekleştirildi. Çalıştayların Misurata ayağının açılış törenine Türkiye'nin Misurata Başkonsolosu Sayın Sinan Yeşildağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, TİKA Libya Koordinatörü Fatih Karaca, Misurata Belediye Başkanı Muhammed İştevi, TİKA Uzmanı Nooran Uğurlu ve Uzman Yardımcısı Ali Kaya ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Eğitim Merkezinden Zeynep Sağlam ve Misuratalı görme engelli bireyler katıldı.

Başkonsolos Yeşildağ, etkinlikte yaptığı konuşmada, dünyanın her yerinde ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan TİKA'nın Libyalı görme engelliler için başlattığı söz konusu projenin öneminin ve evrensel niteliğinin altını çizdi. Yeşildağ, Başkonsolosluk olarak TİKA ile çalışmayı sürdüreceklerini ve TİKA projelerini desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Önalan, proje kapsamında görme engelli 55 kişinin eğitilmek üzere eğitici olarak yetiştirileceğini, bu eğitimler sayesinde projenin çarpan etkisi katsayısının artacağını ifade etti.

Bu amaçla ilk aşamada 500 adet beyaz baston dağıtıldığı bilgisini veren Önalan, proje ile Libyalı görme engellilerin bağımsız olarak hayatlarını idame ettirecek düzeye getirilmelerinin ve Türkiye'nin engellilere yönelik çalışmalarla son 15 yılda elde ettiği kazanımların Libya'ya aktarılmasının hedeflendiğini söyledi.

TİKA Libya Koordinatörü Karaca ise "Beyaz Baston Projesi’nin Libya'daki engellilere yönelik çalışmalarının ilki olduğuna ve devamının geleceğini ve birçok proje yürüttüklerini ifade eden Karaca, Misurata'da büyük bir Fizyoterapi hastanesinin inşaat işlerinin tamamlandığını, donanım çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti.

Sonraki Haber

Somali'nin Başkenti Mogadişu'da, Kamplarda Yaşayan Ailelere Gıda Yardımı

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın Somali ziyaretinde, T.C. Mogadişu Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen törende teslimini yaptığı, TİKA ve AFAD tarafından temin edilen gıda maddeleri Mogadişu’da dağıtılmaya başlandı. "Somali Acil İnsani Gıda Yardımı" programı kapsamında, TİKA ve AFAD...