Haberler

22 Haziran 2023

TİKA’dan Kuzey Makedonya’daki Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’nın farklı bölgelerinde arıcılıkla uğraşan ailelere malzeme desteğinde bulundu.

Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında Köprülü (Melniçane, Orizare, Koçuli), Kırçova-Plasnica ile Kumanova – Lipkova bölgelerinde arıcılıkla uğraşan 30 aileye 300 adet modern arı kovanı ve bal üretimi için gerekli ekipman desteği sağlandı.

Kuzey Makedonya’nın orta kesimlerindeki Gradsko kasabası yakınlarında düzenlenen arıcılık malzemeleri dağıtım törenine TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ile arıcılıkla uğraşan çiftçiler ve bölge halkı katıldı.

TİKA Üsküp Program Koordinatörü Söğüt, TİKA olarak 2005 yılından itibaren Kuzey Makedonya’nın farklı bölgelerinde birçok alanda proje gerçekleştirdiklerini, bunların arasında özellikle kırsal bölgede yaşayan çiftçilere yönelik tarım projelerinin büyük önem arz ettiğini belirtti.

Söğüt konuşmasına şöyle devam etti, “Bu projeler arasında arıcılığın geliştirilmesi ilk olarak gerçekleştirdiğimiz projelerdendir. Bu kapsamda kovan ve ekipman desteğinin yanı sıra çiftçilere yönelik eğitimler de gerçekleştirdik. Projelerimizin amacı, daha çok aile işletmeleri olarak faaliyet gösteren çiftçileri bir araya getirerek üretimin artırılması vesilesiyle, aile gelirlerinin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamaktır.”

Köprülü Bölgesinde arıcılık yapan çiftçilerden Yasmin Yukovik, söz konusu desteğin bal üretimine büyük katkı sağladığını vurgulayarak TİKA ve Türkiye’ye desteklerinden dolayı teşekkür ettiğini ifade etti.

Kırçova-Plasnica bölgesinde arıcılık ile uğraşan Elvin Kansu ise, söz konusu destekler kapsamında aile işletmelerinde üretimin arttığını ve bu tür desteklerin devam etmesini arzuladıklarını belirtti.

Teslim töreni, Kuzey Makedonya’nın çeşitli bölgelerinden gelen çiftçilere ekipmanların teslimi ve arı ailesi ve kovanların bölgelere intikal ettirilmesiyle son buldu.

TİKA, ekonomisi büyük oranda tarıma dayalı olan Kuzey Makedonya’da soydaşlarımızın yoğunluklu olarak bulunduğu bölgelerde, kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak ve bölge ekonomisinin canlanmasını sağlamak amacıyla uzun yıllardır çalışmalar yürütüyor.

Arıcılığın Geliştirilmesi projesi ile üretimi sağlanan bal, arı sütü, propolis, polen ve diğer arı ürünlerinin üretiminin artırılması dolayısıyla yerelde ekonomik kalkınmaya katkı sunulması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Uluslararası Sivil Toplum Kapasitesi Geliştirme Programına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve COJEB iş birliğinde 'Sivil Toplum Kapasite Geliştirme Programları'nın Afrika ayağı devam ediyor. Sivil Toplum Kapasite Geliştirme Programı'nın üçüncüsü TİKA ve Strasburg merkezli olarak uluslararası faaliyet gösteren COJEB iş birliğinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Mali’nin...