Haberler

26 Şubat 2019

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da “Özel Eğitim Seminerleri”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) ve Üsküp Sağlık Ocağı iş birliğinde “Kuzey Makedonya’da Özel Eğitim Seminerleri"nin açılış programı düzenlendi.

Uluslararası Balkan Üniversitesi konferans salonunda yapılan seminerin açılışına TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şener Bilal, Üsküp Zihinsel Sağlık Merkezi Müdürü, Üsküp Sağlık Ocakları çalışanları, okul müdürleri, STK temsilcileri, psikologlar, pedagoglar, terapistler, logopedler ve eğitimcilerden oluşan 510  kişi katıldı.

Seminerin açılışında konuşan Üsküp Zihinsel Sağlık Merkezi Müdürü Sayın Lidiya Trpeska, “Benim çalışma kariyerim boyunca, çocuklarla yaptığımız her çalışma bizim için yeni bir heyecan yaratmakta, çünkü her çocuk farklıdır ama bazı çocuklar herkesten farklıdır. Böyle bir çalışma yapılmasından dolayı TİKA’ya, Türkiye Devletine ve Uzmanlarımıza herkes adına teşekkür ederim” dedi.

“Bu projeyle Otizm konusunda katılımcıların farkındalığının ve bilgilerinin artacağına eminim”

Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şener Bilal, projenin ev sahipliğini yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. Bilal, “Uluslararası Balkan Üniversitesi sadece eğitim veren bir kurum olmaktan ziyade, sosyal sorumluluk projeleri üzerinde de çalışmaktadır. Bu projenin sonucunda ilkokul ve lise seviyesindeki öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve katılımcılara büyük bir getiri sağlayacağına inanıyoruz. Otizm konusunda katılımcıların farkındalığının ve bilgilerinin artacağına eminim” dedi.

TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin AYDEN, “Kuzey Makedonya’da otizmde farkındalığının yaratılması, daha geniş kitlelerin eğitilmesi, okullardaki eğitmenler, sağlık alanındaki çalışanların bilgi ve tecrübelerinin arttırılması noktasında eğitim seminerini başlattık. Kuzey Makedonya’nın genelinden oldukça yoğun bir ilgi ve 500’ün üzerinde katılımcı var. Dört modülden oluşacak bu seminerin her ay, birer modülünü iki ayrı eğitmenle birlikte yürütülmesini amaçlıyoruz” dedi. TİKA olarak yeni projelerin geliştirilmesi hususunda işbirliğine hazır olduklarını ayrıca ifade etti.

İlk seminerde “Gelişimsel Yetersizliği Olan Bireylerin Eğitiminde Kanıta Dayalı Bilimsel Öğretim Metodları” konusunda İzmir Anadolu Otizm Vakfı Eğitim Programları Direktörü Uzman Zeynep Erdem sunum yaptı.

İkinci oturumda ise İzmir Anadolu Otizm Vakfı Eğitim Koordinatörü Uzman Sedef Akdan tarafından “Temel Öğrenme Becerilerinin Geliştirilmesi” konulu sunum yapıldı.

Her iki sunumda da uzmanlar birer saatlik bilgi aktarımından sonra interaktif eğitim için katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Özel Eğitim seminerlerinin diğer modülleri başkent Üsküp’te Mart, Nisan ve Mayıs aylarında iki oturumlu seminerler olarak gerçekleştirilecek olup,  tüm modüllere katılanlara “Katılım Sertifikası” verilecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Azerbaycanlı Gençlere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Azerbaycanlı gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla düzenlediği “Bakü Gençlik Akademisi” projesi kapsamında “Kendini Keşfetme ve İç Motivasyon Teknikleri” konulu seminer düzenlendi. TİKA’nın Azerbaycanlı gençlerin milli değerler...