Haberler

27 Ağustos 2015

TİKA’dan Kongo Cumhuriyeti Kadın ve Aile Bakanlığı’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Orta Afrika Bölgesi’nde bulunan Kongo Cumhuriyeti’nde kadın istihdamını ve kadının toplumdaki statüsünü  arttırmayı hedefleyen kalkınma projeleri hayata geçirdi.

1997-1999 yılları arasında yıkıcı ve şiddetli bir iç savaşla mücadele eden Kongo Cumhuriyeti barışa kavuşmasıyla birlikte siyasi istikrar, ekonomik istikrar ve insani kalkınma anlamında büyük ilerleme kaydetti ve resmi istatistiklerle doğrulandığı gibi En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) kapsamından çıkmayı başardı. Buna rağmen ülke, gelir dağılımdaki eşitsizler, işsizlik ve eğitim yetersizliği sorunlarıyla mücadele ediyor. TİKA, gerçekleştirdiği projelerle bu problemlerin çözümüne yardım etmeyi hedefliyor.

TİKA bölgede kadın istihdamının artırılmasını ve kadınların toplumsal statüsünün iyileştirilmesini hedefleyen üç kalkınma projesi gerçekleştirdi. Kadın istihdamını artırarak gelir getirici faaliyetleri desteklemeyi hedefleyen TİKA, bu amaçla kadınlara dağıtılmak üzere Kongo Cumhuriyeti Kadın ve Aile Bakanlığı’na 21 adet elektrikli dikiş makinesi teslim etti.

Buna ek olarak, kırsal kesimde ve gecekondu semtlerindeki kadınlara ve çocuklara daha rahat erişim sağlanabilmesi amacıyla Kadın ve Aile Bakanlığı’na çeşitli iletişim cihazları teslim edildi. Bu iletişim araçları sayesinde Bakanlık, kadına şiddetle mücadele, kadın istihdamının artırılması, kadınların yetkilendirilmesi ve anne çocuk sağlığı gibi alanlarda daha geniş bir kitleye erişme imkanı bulabilecek.

Son olarak, Kadın ve Aile Bakanlığı’nın kurumsal kapasitesinin artırılarak daha işlevsel bir hale gelmesi ve zor misyonu yerine getirebilmesi amacıyla çeşitli ofis ve bilişim cihazları Bakanlığa teslim edildi.

Teslim töreninde konuşan Türkiye Cumhuriyeti Brazzaville Büyükelçisi Can İncesu, Türkiye ile Kongo Cumhuriyeti arasındaki dostane ilişkilerin hızla gelişmekte olduğunu belirtti ve kadınlarına yeterli önem vermeyen bir toplumun gelişmesinin mümkün olmadığına dikkat çekti. Sayın Büyükelçi, bu bakımdan, TİKA tarafından Kongo Cumhuriyeti Kadın ve Aile Bakanlığı’na hibe edilen cihaz, makine ve ekipmanın Kongo’da kadının statüsünün geliştirilmesine katkıda bulunacağına dair inancını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteğiyle Pakistan’da Evde Süt Üretimi Teşvik Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  Pakistan’ın Khanewal ve Jhang ilçelerinde yaşayan 90 fakir aileye hem beslenmede kullanılacak hem de ek gelir sağlayacak birer süt sığırı teslim etti. Pakistan nüfusunun yüzde 21’i fakirlik sınırının...