Haberler

27 Nisan 2019

TİKA’dan Komorlar’da Kenneth Kasırgası Mağdurlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Komorlar Birliği'nde Kenneth Kasırgası’ndan zarar gören, Başkent Moroni’de, özellikle ev ve iş yerleri hasar gören ve yardıma muhtaç 1.500 aileye acil insani yardım desteğinde bulundu. 

Hızı saatte 200 kilometreye ulaşan Kenneth Kasırgası Afrika kıtasına bağlı ada ülkesi Komorlar'da 3 kişinin ölümüne neden oldu. Kasırga başkent Moroni'de büyük hasara yol açarken ağaçlar köklerinden söküldü, elektrik ve telefon hatları zarar gördü. Altyapı yetersizliğinden dolayı birçok bölgede su baskınları görüldü. 
TİKA, ülkede bulunan Moroni Program Koordinasyon Ofisi aracılığı ile kasırgadan etkilenen felaketzedelere hızlı bir şekilde acil yardım desteğinde bulundu. Bu kapsamda Foumbouni, Dembeni, Mohoro, Pidjani, Mitsoudj, Iconi, Karthala, Koumbani, Itsikoudi, Hahaia, Mbeni, Chezani ve Mitsamiouli bölgelerinde yaşayan ve evleri kasırga felaketinde zarar gören ailelere 37.5 ton pirinç yardımında bulunuldu. TİKA’nın acil yardım paketleri mağdur ailelere dağıtılmak üzere “Doğal Afetler ve Kriz Yönetimi' yetkililerine iletildi.

Doğal Afetler ve Kriz Yönetim Başkanı Albay Ismael Mogne Doha, dağıtım töreninde yaptığı açıklamada 2017 yılında Komorlar Birliği’ne yönelik eğitim ve tecrübe paylaşımı kapsamında Komorlar Sivil Güvenlik Genel Müdürlüğü itfaiye personeline TİKA’nın katkılarıyla Türkiye’de eğitim verildiğini hatırlattı. 25 gün süren eğitim programının faydalarının altını çizen Doha, itfaiye erlerin kazandıkları bilgi ve beceriler sayesinde yaşamış oldukları doğal afette karşılaştıkları olaylara daha profesyonel bir şekilde müdahale ettiklerini söyledi. Bu eğitimlerin sayesinde yaşanabilecek can ve mal kayıplarını en aza indirebildiklerini ifade eden Doha, desteklerinden dolayı TİKA ve Türkiye’ye teşekkür etiklerini ifade etti.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) açlık tehlikesi altındaki 22 ülkeden biri olarak belirlediği Komorlar, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak nitelendirilmektedir. FAO’nun Yetersiz Beslenme oranlarını açıkladığı verilerde Müslüman ülkeler içerisinde Komorlar % 65,3 ile ilk sırada yer almaktadı

Sonraki Haber

TİKA’nın Arnavutluk’un Skrapar Şehrinde Yenilediği Yurt Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilatı ve donanım desteği yapılan Skrapar şehrinin Çorovoda ilçesindeki öğrenci yurdunun açılışı yapıldı. Açılış törenine Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, Türkiye'nin...